Ways of seeing: Nev'izâde Atâ'i's Alemnümâ and changes in the visual perception of Ottoman society in the early Seventeenth century
Görme biçimleri: Nevizâde Atai'nin Alemnüma'sı ve 17. yüzyılın başlarında Osmanlı toplumunun görsel algısında değişimler
  1. Tez No: 648267
  2. Yazar: MUTLU KURNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, bir edebiyat eserinden yola çıkarak yazarının etrafına yönelttiği bakışın kelimeler üzerinde bıraktığı izdüşümü kültür ve zihniyet tarihi bağlamında açıklama girişimidir. Tezin odağında Nevizade Atai'nin 17. yüzyılın başında yazdığı Alemnüma adlı sakiname türündeki mesnevisi yer almaktadır. 17. yüzyıl, Osmanlı edebiyatında sakiname türünde üretilen eserlerin ciddi bir artış gösterdiği bir dönemdir. Bu dönemde yazılmış olan bu eser, anlatı tarzı ve konu edindiği mekanlar açısından daha önce yazılmış olan sakinamelerden farklılıklar göstermekte ve aynı dönemde sonradan yazılmış olan sakinamelerle bazı ortaklıklar içermektedir. Eserde konu edinilen mekan ve nesnelerin görsel tasvirinin ön planda olması şairin çevresini görsel olarak algılama biçimine dair önemli işaretler sunmaktadır. Mekanın ve nesnelerin gerçekçi bir şekilde anlatılması, mekan tasvirlerinde özne-nesne ayrımının oluşmaya başlaması ve görsel tasvirin olay anlatısının önüne geçmesi bu işaretlerin temel niteliklerini oluşturmaktadır. Bunların izi sürüldüğünde Atai'nin daha önce yazılmış olan mesnevilere kıyasla farklı bir görme biçimine sahip olduğu anlaşılmaktadır. Tezde bu yeni görme biçiminin nitelikleri ve neliği açıklanmakta ve bu yeni görme biçimi 17. yüzyılın başlarındaki Osmanlı toplumunda kültür ve zihniyet tarihi açısından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explain the projection of an author's seeing and perception of his surroundings on words based on a literary work in the context of the history of culture and mentality. The focus of the thesis is Nevizade Atai's Alemnüma masnavi, which is in saqiname genre, written at the beginning of the 17th century. The 17th century is a period in which the works produced in saqiname genre in the Ottoman literature showed a serious increase. The Alemnüma, written in this period, differs from earlier saqinames in terms of narrative style and the spaces, and it contains some similarities with saqinames written later in the same period. The fact that the visual depiction of the space and objects in the work constitutes the basic characteristic of the work provides important signs regarding the ways of the poet's perception his environment visually. The basic characteristics of these signs are the realistic representation of space and objects, the emergence of subject-object separation in space depictions, and the use of visual depiction more intensely than event narration. When these are traced, it is understood that Atai had a different way of seeing when compared to the earlier masnavis. This thesis explains the qualities and what of this new way of seeing and examines it in terms of the history of mentality and cultural history in Ottoman society in the early 17th century.