Weaving subjectivity at the crossroads of volunteerism and professionalism: Coping with precarity in a health care NGO
Gönüllülük ve profesyonelliğin kavşağında öznellikler kurmak: Sağlık alanındaki bir STK'da güvencesizlikle başa çıkma
  1. Tez No: 648268
  2. Yazar: EZGİ KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Neoliberal çağda, devletin sosyal yardım ve sosyal adaletteki rolü önemli ölçüde değişti, bu da özellikle sağlık gibi kaynaklara ve haklara erişim açısından sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin artmasına neden oldu. Bu dönemde sivil toplum kuruluşları, devletin mücadelede aktif rol almadığı bu eşitsizlikler ve adaletsizlikler karşısında çözüm bulmak ve ihtiyaçları karşılamak için ellerinden geleni yapmaya başladı. Bu konjonktürde, sivil toplumun bu rolü ile tutarlı olarak, görüştüğüm sosyal hizmet uzmanları bir sivil toplum kuruluşunda çalışma motivasyonlarını“insanlara yardım etmek,”“hak temelli bir sosyal hizmette çalışmak”ve“bir şirketin kar marjını artırmaktan ziyade emeği sosyal bir faydaya dönüştürmek”şeklinde açıkladı. Hem sosyal hizmet uzmanları hem de bağlı oldukları kuruluş, sosyal hizmetin doğası gereği gönüllülük ve idealizm gerektirdiğini iddia etti. Ancak bu iddia, sosyal hizmet uzmanlarını hem kanser hastaları ile ilişkilerinde hem de kurumla yaşadıkları sorunlarda duygusal tükenmişlik ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle ikilemde bırakmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de sağlık alanında çalışan bir STK'daki bu sosyal hizmet uzmanlarının refahı üzerinde“gönüllülük”ve“profesyonellik”arasındaki ikileminin önemli bir etkisi olduğunu iddia ediyorum. Bu gerilimleri anlamak için, Tronto'nun bakım etiği (“care ethics”) ve Foucault'nun kendilik bakımı (“care of the self”) teorilerini kullanarak, neoliberalizmin bakım anlayışıyla sosyal hizmet uzmanlarının“başkalarını önemsemeye”ve“başkaları tarafından önemsenmeye”dayalı bakım anlayışını karşılaştıracağım.
Özet (Çeviri)
In the neoliberal era, the state's role in social aid and social justice has changed considerably, which led to increased social and economic inequalities, especially in terms of access to resources and rights such as health. During this era, civil society organizations do their best to find solutions and meet the needs in the face of these inequalities and injustices for which the state does not play a role. In such conjuncture, consistent with the role of civil society, social workers that I interviewed explain their motivation to work in an NGO as“helping people,”“working in a rights-based social work,”and“turning labor into a social benefit rather than increasing the profit margin of a company.”Both social workers and their organization claim that social work requires volunteering and idealism by its nature. However, this claim puts social workers in a dilemma in their relationship with cancer patients and their problems with the institution due to the emotional burnout and precarious working conditions. Thus, I argue that the dilemma between volunteerism and professionalism has a significant impact on social workers' well-being in a healthcare NGO in Turkey. To understand these tensions, I will compare neoliberalism's understanding of care with social workers' conceptualization of caring as dependent on“care for others”and“cared by others,”using Tronto's care ethics and Foucault's care of the self.