Kur'ân-ı Kerîm bağlamında ibadetlerin gaye, fayda ve hikmetleri
  1. Tez No: 561022
  2. Yazar: İSKENDER AYBUĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Allah'ın hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı gibi, kullarının ibadetine de ihtiyacı yoktur. Nitekim“Allah, her şeyden müstağnidir ve her şey O'na muhtaçtır”(İhlas,112/2) ayetinde Allah'ın hiçbir şeye ihtiyacının olmadığı, yine“Şüphesiz Allah her şeye gücü yetendir”(Bakara, 2/109) ayetinde de her şeye gücünün yettiği açıkça bildirilmektedir. Bizi yoktan var eden Allah, bizim ihtiyacımızın ne olduğunu da en iyi bilendir. Bizim ibadete ihtiyaç duyduğumuzu bildiği için ibadet etmemizi emreder. Çünkü insanoğlu ancak ibadetle mutlu ve mesut olur. Dünyada istediğimiz her şeye ulaşsak dahi, bu şeyler bir süre sonra bıkkınlık verir. Ama ibadet etmek, insana sürekli haz verir. Zaten Allah'ın rızasına muvafık, akla uygun ve herkesin yararına olarak devam ettiğimiz şeyler, genel manasıyla ibadet addedilmiştir. Bu noktada, Hz. Peygamber'in (s.a.v.)“Kişinin, Müslüman kardeşine olan bir tebessümünü”sevap olarak nazara vermesini veya“İnsanlara eza veren şeyleri yoldan kaldırmayı”dahi imanın bir cüz'ü ve parçası saymasını misal olarak verebiliriz. Zaten ibadet, yaşanması gereken hayatın ta kendisidir. Allah'ı görüyormuş gibi hareket ederek ibadetlere devam ettiğimizde devamlı huzurlu olabiliriz. Çalışmamızda namaz, zekât, oruç, hac ve kurban ibadetleri ile ilgili ayetler ışığında, bu ibadetlerin Kur'ân'daki yeri ve önemi tesbit etmeye çalıştık. Burada en önemli nokta bu ibadetlerin bizim yaşantımızda neyi ifade ettiğini, bu ibadetleri niçin yerine getirdiğimizi, Allah'ın bizim ibadetlerimize ihtiyacının olmadığı konusu üzerinde önemle durduk. Aynı zamanda Kur'ân ayetleri, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hayatı, sahabe, tabiûn ve sonraki dönem âlimlerinin bu konudaki tespitleri, bu konudaki bilimsel veriler ve gündelik hayattaki tecrübeler bu ibadetlerle ilşkilendirerek etraflıca inceledik. Bedenimizin sadece gıdaya ihtiyacı olmadığını çok iyi biliriz. Allah kullarının mutlu olması için ibadetleri emretmiştir. Bunun karşılığında ise, kullarından herhangi bir şey istemediğini şöyle beyân etmektedir:“Onlardan bir rızık istemem; Beni doyurmalarını da istemem. Şüphesiz rızıklandıran da, güç ve kuvvet sahibi olan da Allah'tır.”(Zariyat, 51/57-58)
Özet (Çeviri)
Allah does not need anything, nor does he need worship of His servants. Indeed, it is clearly stated in the verse that“Allah the Eternal Absolute”(The Unity, 112/2) God does not need anything and also“For Allah hath power over all things”(The Cow, 2/109) as in the another verse God powers everything. Allah, who created us from nothing, knows best what we need. He commands us to worship because he knows that we need worship. Because mankind becomes happy and happy with worship. Even if we reach everything we want in the world, these things will get bored after a while. But worship gives people constant pleasure. Already things proper to God's consent, benefit of everyone and reasonably are generally assumed worship. At this point Prophet's view“a person, a smile to his Muslim brother”as a favor or 'Getting people out of the way' we can give a count of the number and part of faith as example. Already worship is the life itself. When we continue to worship by acting as if we are seeing by God, we can be always peaceful. In this study, in the light of the verses related to prayer, zakat, fasting, pilgrimage and sacrifice worship, we tried to determine the place and importance of these worshipes in the Qur'an. The most important point here is that what we mean these worshipes in our lives and why we perform these worshipes. From this point of view, we have emphasized that God does not need our worship. At the same time, we have examined the verses of the Quran, the life of the Prophet (s.a.v.), the Companions of the period of his study of this topic, scientific data and experiences in this subject by related to this worshipes. We know very well that our body only needs food. Allah commanded worshipes to be happy. In return, God states that he does not want anything from his servants:“No Sustance do I require of them. Nor do I require that they should fit me. For Allah is He Who gives (all) Sustenance, -Lord of Power, -Steadfast (for ever).”(The Scatterers 51/57-58)