Prediction of operational improvements in wind power plants
Rüzgar santrallerindeki operasyonel iyileştirmelerin tahminlenmesi
  1. Tez No: 648288
  2. Yazar: ELİF SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Rüzgar türbinlerinin performans iyilestirmesi için uygulanabilen operasyonel optimizasyonlar çok pahalı olabilir; ancak, sagladıkları iyilestirme düzeyini degerlendirmek çok karmasıktır. Iyilestirme seviyeleri hakkında güvenilir tahminler yapılamaması nedeniyle, tesis sahipleri genellikle yükseltmelere yatırım yapma konusunda isteksizdir. OEM (Orijinal Ürün Üreticisi) güç egrilerinin gerçek performansı yansıtmaması gibi, iyilestirmeler için öngörülen yüzdeler de yalnızca referans olarak kullanılabilir. Güç üretimini etkileyen, karmasık iliskilere sahip degiskenler ve çevresel faktörlerin yüksek düzeydeki belirsizligi nedeniyle, degerlendirmeler iyilestirme öncesi ve sonrası sahip olunan performans kosullarının basit bir karsılastırması ile yapılamaz. Bu arastırmada, rüzgar türbinlerinin çalısma kosullarına ait iyilestirmelerin etkisini ele almak adına rüzgar çiftliginin sagladıgı veriler temelinde bir makine ögrenimi yaklasımını uygulamayı hedefliyoruz. Bu yaklasım, kontrol türbinleri olarak adlandırılan bir grup türbin üzerinden çiftligin güç çıkısını modellemeyi benimsemektedir. Kontrol grubu, bu süreçte iyilestirme öncesini niteleyen kosullara temel olusturması açısından herhangi bir iyilestirmeye tabi tutulmayacaktır. Bu temel, iyilestirmeler uygulandıktan sonra degisen kosullar ile tutarlı ve güvenilir bir degerlendirme yapmak için kullanılır.
Özet (Çeviri)
The operational optimizations, referring to the upgrades on wind turbines, can be very expensive; on the other hand, it is very complicated to assess the level of improvement they provide. Because of the inability to make reliable estimates on improvement levels, the plant owners are often reluctant to invest in upgrades. Like the OEM power curves, the improvement percentages for the upgrades, represent merely a reference and might differ for better or worse in the actual environmental conditions of the plant. The evaluations can not be done with a simple comparison of the pre-upgrade and post-upgrade performance, due to the complexity of the variables affecting power production and high levels of uncertainty of the environmental variables. In this research, we aim to study a machine learning approach implemented on wind farm level to evaluate the impact of operational improvements. Our approach consists of modeling the power output of the farm using a group of turbines referred to as the control turbines. The control group will not be upgraded to form the baseline for the pre-upgrade conditions. This baseline is later used to make a reliable comparison with the conditions after improvements are implemented.