IoT technologies in plant maintenance an analysis of Turkey
Bakım onarımda nesnelerin interneti Türkiye analizi
- Tez No: 648287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EREN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Endüstri 4.0 ile gelen teknolojiler tüm sektörleri etkilediği gibi bakım operasyonlarını da etkilemektedir. Bakım onarım stratejilerinden kestirimci bakım stratejisi inovatif yapısı ile endüstri 4.0 teknolojilerine geçişte fırsatlar sunmaktadır. Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleri sağladığı veri toplama imkanları ile kestirimci bakım açısından oldukça önemlidir. Türkiye'de endüstri 4.0 ve IoT üzerine hem araştırmacılar hem de girişimciler tarafından bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki kestirimci bakım ve IoT kullanımı tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda bakım onarım alanındaki yöneticilerle anket yapılmıştır. 206 kişi ankete katılmış yalnız 167 tanesi tüm soruları yanıtladığı için analizde bu cevaplar dikkate alınmıştır. Anket sonuçlarında Türkiye'deki kestirimci bakım kullanımı, IoT kullanımı ve bakım onarım ile alakalı verilere ulaşılmıştır. Sonuçlar IBM SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda iş koluna göre kestirimci bakım kullanımının farklılık gösterdiği ancak kestirim bakım kullanımı ile IoT kullanımı arasında önemli bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak anket sonuçları Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan benzer iki anketin sonuçları ile karşılaştırılacak ülkeler arası farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technologies that emerged with Industry 4.0 affect maintenance operations as well as all other sectors. With its innovative structure, the predictive maintenance strategy offers opportunities for transition to industry 4.0 technologies. The Internet of Things (IoT) solutions are very important in terms of predictive maintenance with their data collection facilities. Many studies on industry 4.0 and IoT conducted by both researchers and entrepreneurs in Turkey. This study was conducted in order to examine usage of predictive maintenance and IoT in Turkey. In this manner, a survey was conducted with the managers in the field of maintenance. Since 206 people participated in the questionnaire, only 167 answered all questions, so these answers were taken into consideration in the analysis. Data about maintenance, usage of predictive strategy and IoT were reached in the survey results. The results were analyzed with IBM SPSS software. As a result of the analysis, it was determined that the use of predictive strategy differs according to the line of business. However, there was no significant relationship between the use of predictive maintenance and the use of IoT. Finally, the results of the survey were compared to the results of two similar surveys conducted in the United States and the differences between countries were determined.