Paperless environment model for knowledge management in universities with an implementation
Üniversitelerde bilgi yönetimi için kağıt kullanılmayan çevre modeli : Bir uygulama ile
- Tez No: 648306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yükseköğretim Kurumlarında bilgi sistemlerinin gerekliliğini analiz etmek ve kâğıt, evrak ve dosyalardan oluşan manuel bilgi sistemlerini dönüştürmek için pratik bir yaklaşım önermektir. Önerilen sistemde, diğer kuruluşlarla birlikte çalışabilecek kağıtsız Bilgi Yönetimi ortamı sağlamak önemsenmiştir. Birçok üniversitede kâğıda yazılı evraklar ile geleneksel raporlama sistemleri kullanılmaktadır. Manuel sistemler, otomatik sistemlerden çok daha fazla insan ve işlem süresi gerektirir. Aynı zamanda geleneksel yöntemler ile bilgiyi klasörlerde güvenle saklamak, arşivlemek ve gerektiğinde bilgiye tekrar ulaşabilmek için de otomatik sistemlere göre daha fazla iş gücüne ve zamana ihtiyaç vardır. Bilgi paylaşım ve saklama süreçlerinin manuel olarak yürütülmesi, iş yükü ve maliyeti arttırırken, bilgi ve belgelere anında erişme imkânı da sağlamamaktadır. Ancak gelişen teknolojiler ve otomatik sistemler sayesinde kâğıtsız bir bilgi paylaşım ortamına geçiş kolaylaşabilir. Bu değişim sonucunda oluşturulan karar destek sistemleri sayesinde bilgi kolay erişilebilir, sınıflandırılmış ve hatta işleme sırasında analiz edilmiş hale gelmektedir. Önceden, bilgisayar ortamında veri paylaşımı yasal olarak mümkün değildi fakat mevcut düzenlemeler sayesinde günümüzde organizasyonların verimliliğini artırmak amacıyla otomatik bilgi sistemleri desteklenmektedir. Artık üniversiteler geleneksel kâğıt ve evrak temelli manuel bilgi sistemlerini bırakıp, otomatik bilgi sistemlerine geçmektedirler. Bu sayede maliyet, insan gücü ve zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda etkili, güvenli ve hızlı bir sistem elde edebilirler. Bu çalışmada, bir üniversitenin belirlenen iş süreçleri için metodoloji önerilmiş ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the requirement of information systems of Higher Education Organizations and to propose a practical approach to transform manual Information System consist of files and papers to a paperless Information Management environment that is interoperable with other organizations. Most of the universities use manual reporting systems consists of papers. The processes are timeconsuming and difficult to manage. The manual systems require much more people and processing time than the automated systems. At the same time to store, archive and retrieve information from the manual systems takes more manpower and time in a nonsecure environment. The sharing of information with the manual processes of the documents increases the workload, human power, and cost while prevents access to information and documents instantly. However, emerging technologies and automated systems can facilitate a transition to a paperless environment. As a result of this transition, the creation of decision support systems can be achievable by making information easily accessible, distributed, classified and even analyzed while processing. Previously, data sharing in the computer environment was legally impossible. But the present regulations now provide and support automated information systems to increase the productivity of organizations. Universities are now switching from their paper-based information systems to automated information systems. In this way, they can save cost, human power and time, while at the same time they can obtain an effective, safe and fast system. In this study, a methodology is being proposed and implemented to the selected business processes of a university.