Evaluation of sustainable building design and its associated management tools in design offices: Case of Iran
- Tez No: 648307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde sürdürülebilir kalkınmanın önemi gittikçe artmakta, uygulanma boyutu da bu oranda daha dikkate değer hale gelmektedir. İnsan faaliyetleri içinde binalar, yapımdan yıkıma dek çevreye etkisi en yüksek faaliyetler içindedir. Öte yandan, sürdürülebilir binalar, binaların çevre üzerindeki etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir bir yaşam biçimini teşvik etmek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için yollar sunmaktadır.“Sürdürülebilir Kalkınma”nın bölgesel koşulları izlemesi gerektiği gerçeği ile bu araştırmada, Sürdürülebilir Bina Tasarımını (SBT) değerlendirmek için vaka olarak İran seçilmiştir. Tez, İranlı yapı tasarım firmaları özelinde SBT uygulamalarını, bu konuda isteklerini ve uygulamada karşılaşılan engellerin analizini amaçlamaktadır. Araştırmanın soruları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir: i) SBT ve bununla ilişkili yönetim teknik ve araçları bina tasarım firmalarında ne ölçüde uygulanmıştır? ii) Sürdürülebilir Bina Tasarım Yönetimi ve bununla ilişkili araçların uygulanmasında engeller ve başarı nedenleri nelerdir? iii) SBT'nın uygulanmasına etki eden faktörler nelerdir? iv) Firmalar arasında Sürdürülebilir Bina Tasarım Yönetimi (SBTY) ve ilgili araçları konusunda ne kadar kabul, hazır olma ve isteklilik bulunmaktadır? v) Yukarıda belirtilen hususlar İran örneğinde ne ölçüde uygulanmaktadır? Sürdürülebilir kalkınmanın anlaşılmasının, bina tasarımında sürdürülebilirliğin uygulanmasına yönelik prosedürün iyileştirilmesinde ve sürdürülebilirlik ilkeleri benimseme konusundaki sorunları azaltmada yardımcı olacağı düşünülmektedir. Tezde, öncelikli olarak sürdürülebilirlik, sürdürülebilir bina tasarımı ve yönetimi konularında literatür taraması yapılmıştır. İkinci olarak, literatür taramasından esinlenerek bir görüşme formu hazırlanmış, bunu takiben, İran'ın başkenti Tahran'da on üç sürdürülebilir bina tasarım deneyimi olan firma ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, İran'da SBT ile ilgili eğitim ve düzenleme sisteminde yetersizliklerin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, SBT, SBT Yönetimi (SBTY) ve SBT Yönetim Araçları'nın (SBTYA) uygulanmasında karşılaşılan engeller katılımcı firmalar açısından ortaya çıkarılmıştır. Son olarak, literatür ve görüşme sonuçlarına dayanan öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As the importance of sustainable development gained momentum, the extent to which it should be implemented remained a matter of concern. Among all, buildings are among the remarkable results of human activities that have a substantial impact on the environment, from construction to demolition. On the other hand, sustainable buildings provide ways to reduce the harshness of buildings' impacts on the environment and help to promote a sustainable way of living and to achieve sustainable development targets. The fact that in each region,“Sustainable Development”needs to follow regional conditions led this research to choose a case study (Iran) to evaluate Sustainable Building Design (SBD). The thesis aims to study the Iranian design firms who have showed their will to follow SBD guidelines and to analyze the drivers justifying their interests. Regarding the aim of the research, the following questions raised: i) To what extent have SBD and its associated management techniques and tools implemented in building design firms? ii) What are the barriers and success factors in implementing sustainable building design management and its associated tools? iii) What are the influencing factors for implementing SBD? iv) How much acceptance, readiness, and willingness exist among the firms regarding Sustainable Building Design Management (SBDM) and its associated tools? v) To what extent are the issues mentioned above implemented in the case of Iran? Understanding sustainable development would help to make decisions to improve the procedure for implementing sustainability in building design. It would also suggest a way to mitigate and eliminate problems and obstacles in adopting sustainable principles through management techniques. In the thesis, first, a literature review is conducted. Secondly, a survey was built on the inspiration of the literature review. Following the survey formation, interviews conducted at thirteen sustainable building design firms in Tehran, Iran's capital. Finally, the results showed that there were insufficiencies in the education and regulation system regarding SBD in Iran. In addition, barriers and obstacles to implementing SBD, SBD Management (SBDM), and SBD Management Tools (SBDMT) were revealed from the perspective of participating firms. The training and acceptance of SBD, SBDM, and SBDMT were evaluated among firms. Finally, the recommendations were based on literature and survey results.