Layer based IoT cyber security attacks & solutions
  1. Tez No: 648321
  2. Yazar: SEMİH ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bilgisayar teknolojileri icat edildiğinde, tasarlanan cihazlar yalnızca tek bir işlemi gerçekleştirebiliyordu. Bu cihazlar daha sonrasında yerini yeniden programlanabilir cihazlara bıraktı. Yeniden programlanabilir cihazlar, çoklu işlem ve aynı anda birden fazla görev yönetiminin gerçekleştirilebilmesinin önünü açtı. Bunun sonucunda günümüzdeki bilgisayarın temeli olan cihazların keşfi gerçekleşti. Üreticiler, bu cihazların insanlar gibi birbirleri ile iletişime geçme ve veri paylaşabilmeleri için yeni çözümler aradı ve internetin keşfi gerçekleşti. İnternetin keşfi ile, bilgiye erişim hızlandı ve insanlar arasında yaygınlaştı. İnsanlar interneti ilk başta kişisel iletişim aracı olarak kullanırken, sonrasında internetin cihazlar arası iletişim aracı olarak kullanılabileceklerini farketmeleri üzerine 'Nesnelerin İnterneti'nin temelleri atıldı. Nesnelerin interneti, birbirleri ile ağ alt yapısı aracılığıyla iletişime geçebilen, bağımsız kimlik tanımları bulunan ve sensörlere sahip cihazlardan oluşmaktadır. Bu cihazların kullanım alanları, tarla ürün sulama sisteminden, uzaydaki uyduların çarpışma önleyici sistemlerin kontrolüne kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, farklı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Nesnelerin interneti cihazlarının farklılıklarından ve kullanım alanının genişliğinden dolayı, saldırı yüzeyi geniş olup, farklı teknik ve tipte saldırılar barındırmaktadır. Bu saldırıların ana amacı üç güvenlik prosedürü olan Gizlilik, Bütünlük ve Ulaşılabilirlik süreçlerinin sekteye uğratılması üzerinedir. Bu araştırma, nesnelerin interneti cihazlarına yapılan çeşitli saldırıların tiplerine göre saldırıları ve çözümleri üç ana güvenlik prosedürüne bağlı kalarak incelemekte ve etkili çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early computers were able to do only one specific logical operation at a time. Later models evolved into reprogrammable computers. Reprogrammable computers became common and created idea of multi-processing, multi-tasking and resource management. As a result, today's computer foundations were defined. Manufacturers look for solutions for these devices to communicate and share data between each other like human beings and as a solution, internet was invented. Internet makes accessing the information faster, so it became an important part of human life. Internet first was used for as a personal communication method between people, but later, people realized that internet can be used for machine-to-machine communication. This created the term of Internet of Things. The idea of Internet of Things consists of devices that have sensors, unique identifiers (UIDs) and network connection ability. Usage of these devices are varying from agriculture watering control system to satellite collusion detection and prevention units. Wide range of usage areas for IoT also comes with wide range of security concerns. IoT devices have wide attack surface and vulnerable to different type of attacks and techniques due to variety of usage areas. The main purpose of these attacks is interrupting the three main security goals which are Confidentiality, Integrity and Availability. This thesis investigates different type of attacks on IoT devices which is focusing on three main security goals and providing effective solutions to security concerns.