Turkey's struggle with democracy: Emergent non-democratic regime in the twenty-first century
Türkiye'nin demokrasi ile imtihanı: Yirmibirinci yüzyılda beliren demokratik olmayan rejim
  1. Tez No: 648322
  2. Yazar: BAŞAK YAĞMUR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye, son 18 yıldaki AKP iktidarında, radikal değişiklikler yaşamıştır. Liberal demokrasiye yönelik umutlar ve beklentiler, iktidarın sürekli artan gücü karşısında sekteye uğramıştır. Bu tezde, Türkiye'nin demokrasi ile imtihanı dahilinde bazı sorulara yanıt arandı. Türkiye, küresel anlamda gerileyen demokrasinin (\textit{global democratic backsliding}) neresinde durmaktadır? AKP, iktidara nasıl gelmiştir ve iktidarını nasıl sürdürdü? Türkiye'nin liberal demokrasiye yönelik hedefleri, zaman içinde nasıl değişti? Türkiye'deki siyasal rejim,“Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi”ne geçişten sonra nasıl tanımlanabilir? yukarıda bahsi geçen soruları cevaplayarak, AKP iktidarı süresince demokratik unsurların tasfiyesi ve otokratikleşme sürecinin gerçekleşmesine yönelik kronolojinin gösterilmesi hedeflenmektedir. Bu tez, Türkiye siyasal rejiminin AKP iktidarı döneminde, Neopatrimonyal bir sultanlık rejimi haline geldiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, under AKP's incumbency, has gone through radical changes in the last 18 years. Initial attempts and hopes towards liberal democracy were faltered by means of the ever-growing power of incumbency. Considering Turkey's struggle with democracy, this thesis has endeavored to answer several questions: Where does Turkey stand in the global democratic backslide? How did AKP ascend to power and sustain its governance? How has liberal democracy's aims of Turkey gradually changed over time? How to classify Turkey, following the transition to the Executive Presidential system? By answering the aforementioned questions, this thesis aims to show the chronology of elimination of the democratic elements and the autocratization process that took place during AKP's incumbency. This thesis concludes that under AKP's incumbency, the Turkish political regime has reached a point that could be considered as a Neopatrimonial Sultanistic regime.