A raspberry PI based blockchain application on IoT security
IoT güvenliği üzerine raspberry PI tabanlıblok zinciri uygulaması
- Tez No: 828208
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IoT'un ortaya çıkışı ve yaygınlaşması, cihazlar arasında verimli veri paylaşımına izin vererek insanların teknolojiyle etkileşim biçimini değiştirmiştir. Bu gelişmeler, endüstride de çeşitli olanaklar sunmaktadır. Ancak bu bağlantı artışı, hassas bilgilerin iletilmesi esnasında savunmasız ağlar ve siber saldırılar nedeniyle güvenlik açıkları ve riskleri ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, IoT sistemleri içindeki veri değişimi güvenilirliğini sağlamak için tasarlanmış güvenlik sistemlerine olan talep artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, IoT cihazları için blok zinciri teknolojisini kullanarak güvenilir ve güvenli bir veri takas sistemi oluşturmaktır. Bu amaçla, etkili bir şekilde çalışan bir QR kodu, Hyperledger Fabric blok zinciri ve Raspberry Pi kullanarak kolay ve güvenli bir uygulama örneği geliştirilmiştir. Çalışmada kullanılan blok zinciri teknolojisi ile iletim sürecinde ek koruma katmanları getirilmiş ve veri alışverişinde herhangi bir manipülasyon veya bilgilerin ele geçirilmesi engellenmiştir. Verilerin güvenliğini sağlamak için her takas işleminin anahtarına NodeJS crypto tarafından oluşturulan bir SHA256 eklenmekte ve bununla bir QR kodu oluşturabilen bir Fabric 2.4.7 docker görüntüsü ve arm64 için ikili dosyalar oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra, süreç boyunca ek şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlamak için her veri transferi için bir zaman damgası kullanılmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen ve önerilen sistem, IoT cihazları için güvenilir ve güvenli bir veri takası hizmeti sunmaktadır. Geliştirilen uygulama, QR kodu, Hyperledger Fabric blok zinciri teknolojisi ve Raspberry Pi'nin IoT uygulamalarında veri alışverişinde uygun maliyetli ve güvenli bir yol sağlayabileceğini göstermektedir. Çalışmada, özellikle IoT cihazlarda güvenilir ve güvenli bilgi transfer sistemlerinin tasarlanmasında rehberlik sağlayacak önemli sonuçlar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence and expansion of the IoT have altered how people interact with technology, allowing for efficient data sharing between multiple devices. This advancement can open up a world of possibilities across various industries. However, this increase in connectivity exposes heightened security risks as sensitive information is often communicated through networks that may not be adequately defended against cyber-attacks. Therefore, there's a rising demand for security systems designed to ensure the reliable exchange of data within IoT systems. The objective of this study is to create a dependable, secure data swap system through the utilization of blockchain technology for IoT devices. To achieve this, this study used an easy and secure application using raspberry pi, QR code, and hyperledger fabric blockchain that runs effectively. The usage of blockchain technology brings additional protection layers during the transmission process and prevents any manipulation or interception in data exchange. In order to accomplish the purpose of the study, researcher developed a novel Fabric 2.4.7 docker image and binaries for arm64 that incorporated a SHA256 generated by NodeJS crypto into each exchange's transaction key and was able to create a QR code from it. As well as this, they included a time stamp for every data transfer in order to promote additional transparency and accountability throughout the process. This study indicates that the implemented system offers a dependable and safe data interchange product for IoT devices. The analysis suggests that integrating QR code, hyperledger fabric blockchain technology and Raspberry Pi can provide an affordable and secure way to exchange data in IoT applications. This has important implications for designing future systems of information transfer specifically designed for IoT devices, providing guidance on how to create effective security solutions.