Determinants of opposition coordination in non-democratic regimes
Demokratik olmayan rejimlerde muhalefet koordinasyonunun belirleyici etkenleri
  1. Tez No: 648326
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, otoriter rejimlerin varlığına tehdit oluşturan iki itici güç arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Seçimsel otoriter rejimlerde tabandan oluşan bir tehdit (protestolar) üç teorik çerçeveye dayanarak yatay bir tehditin (seçim öncesi muhalefet koordinasyonu) oluşma ihtimalini arttırmaktadır. Seçim öncesinde muhalefet koordinasyonunun oluşmasına sebep olan başlıca teorik mekanizmalar, (i.) hükümete karşı beliren memnuniyetsizlikleri, muhalefet parti üyelerini otoriter siyasetle ugraşmaya teşvik ederek dönüştürmek, (ii.) hükümet partisini devirmek adına yeni stratejiler duymaya açık olmak ve bu memnuniyetsizlikleri daha da seslendirip duyulur hale getirmek ve (iii.) popüler protestolarda merkezi bir aktörün varlığına olan ihtiyacı vurgulamaktır. 42 ülkede yer almıs 97 seçim üzerine yapılan ampirik analizler, protestonun hegemonik otoriter rejimlerde muhalefet partilerinin seçim öncesinde koordine olma ihtimalini arttırdığını gösterirken bu ihtimalin rekabetçi otoriter rejimlerde artmadığını göstermektedir. Ayrıca bu istatistiki bulgu şiddet içeren ve şiddet içermeyen protestolar için de geçerli olup, barışçıl protestolarda bu etkinin daha anlamlı olduğu görülmektedir. Son olarak demokratikleşme sürecinin iki itici gücü arasındaki teorik ilişkinin araştırılması, ileriki demokratikleşme çalışmalarına hem analitik hem de ampirik bir zemin sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the two driving forces that pose a threat to the survival of authoritarian regimes. I argue that a vertical threat (popular protests) increases the likelihood of a lateral threat (pre-electoral opposition coordination) in electoral authoritarian regimes based on three theoretical frameworks: (i.) Transforming a popular unrest, which is directed to the incumbent party, to an incentive for the members of opposition parties to deal with the authoritarian politics, (ii.) being open to hear new strategies on getting away with the incumbent party and making the dissatisfaction more vocal, and (iii.) highlighting the need for a pivotal actor in popular protests are the main theoretical mechanisms leading to opposition coordination on pre-electoral issues. The empirical findings on 97 elections from 42 countries demonstrate that popular protests increase the probability of observing pre-electoral opposition coordination in hegemonic authoritarian regimes whereas the probability does not increase in competitive authoritarian regimes. Moreover, this statistical evidence is also provided for the other measures of protests such as violent and non-violent forms, but this effect is substantially more essential for peaceful protests. Lastly, investigation on the theoretical relationship between the two driving forces of the process of democratization provides analytical and empirical background to the contemporary literature on democratization.