Women's substantive representation: The case of opposition women representatives in the Grand National Assembly of Turkey (TBMM)
Kadınların niteliksel temsili: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) muhalefet kadın milletvekilleri örneği
- Tez No: 764875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kadınların sorunlarının ve çıkarlarının yasama organlarında temsili, kadınların siyasi kurumlara dahil edilmesinin belirleyicileri ve sonuçları üzerine yapılan feminist siyasi araştırmalarda önemli bir konu olarak gündeme getiriliyor. Bu tez araştırması, muhalif kadın milletvekillerin temsili faaliyetlerine odaklanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kadınların niteliksel temsiliyetini analiz etmeyi amaçlamaktadır. TBMM'de son yirmi yılda kadın milletvekili sayısında bir miktar artış olması, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimi dönemindeki (2002-Günümüz) muhafazakar toplumsal cinsiyet iklimi bağlamında gerçekleşmiştir. Bu tez çalışması, cinsiyet eşitliği konusunda politikaları ve söylemleri olan sol muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekillerinin yasama faaliyetlerini analiz etmektedir. Temel araştırma sorusu olan 'Muhalefet CHP ve HDP kadın milletvekilleri TBMM'de kadın emeği ve istihdamı konularındaki toplumsal cinsiyet çıkarlarını nasıl gündeme getiriyor ve ifade ediyor?' kadın vekillerin genel kurul konuşmaları, kanun teklifleri, yazılı soru önergeleri, meclis araştırma önergeleri ve komisyon konuşmalarında kullandıkları söylemlerin çerçeveleme analizi doğrultusunda cevaplanmaya çalışıyor. Elde edilen bulgular, muhalefetteki her iki partiden de kadın temsilcilerin, sol siyasi kimlikleri nedeniyle yasama faaliyetlerinde kadınların istihdamda ikincil konumuyla ilgili hem pratik hem de stratejik toplumsal cinsiyet çıkarlarını temsil ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu partilerin cinsiyet çıkarlarına ilişkin söylemlerindeki farklı çerçeveleri, kendi ideolojik kimliklerini ve farklılaşan feminist bakış açılarını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The representation of women's issues and interests in legislatures is raised as a significant issue in feminist political research on the determinants and implications of women's inclusion in political institutions. This thesis research aims at analyzing the substantive representation of women in the Grand National Assembly of Turkey (TBMM) by focusing on the representative acts of opposition women MPs. The gradual increase in the numbers of women MPs (Members of Parliaments) in the last two decades in the TBMM has taken place in the context of a conservative gender climate under AKP (Justice and Development Party) governments (2002-Present). This thesis analyzes the legislative acts of women MPs from the major left-wing opposition, the Republican People's Party (CHP) and the People's Democratic Party (HDP), which project pro-women agendas and discourses. The main research question of How do opposition CHP, and HDP women MPs raise women's labor and employment issues and articulate their interests in the TBMM? is addressed through the frame analysis to analyze the discourses of the the opposition MPs in their plenary speeches, legislative proposals, motions of the written questions, motions of parliamentary inquiry, and commission speeches. The findings indicate that the opposition women representatives from both parties represent practical and strategic gender interests relevant to women's subordination in employment in their legislative acts owing to their leftist political identities. At the same time, their different frames in their discourses on these practical and strategic gender interests reflect ideological identities and the parties' distinct feminist perspectives.