Turkish think tanks and their attitudes towards the EU: Sceptic or supportive
Türkiye'deki düşünce kuruluşlarının Avrupa Birliği'ne karşı tutumları: Şüpheci veya destekleyici
- Tez No: 648330
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Avrupa Şüpheciliği Avrupa Birliği'nin kurulduğu ilk yıllardan bu yana var olan bir olgu olsa da son zamanlarda görünürlüğünü hem üye ülkeler hem de aday ülkelerde artırmıştır. Tez, Avrupa Şüpheciliğine farklı bir noktadan bakarak literatürde çalışma alanına çok dahil edilmeyen aktörler olan düşünce kuruluşlarını Avrupa Şüpheciliği temelinde incelemektedir. Tezde, seçilen altı adet düşünce kuruluşlarının 160 adet yayını ve düşünce kuruluşları ile yapılan 6 adet yüz yüze mülakatlardan faydalanılmıştır. Bu kaynaklardan elde edilen söylemler ise Taggart ve Szczerbiak tipolojisine göre incelenmiş ve türlerine göre sert Avrupa Şüpheciliği, yumuşak Avrupa Şüpheciliği ve destekleyici söylemler şeklinde sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though Euroscepticism has been an existed concept since the establishment of the EU, in recent years its visibility increased both in member and candidate states. The thesis examines the think tanks, which are actors that usually are not involved in the literature, by looking from the perception of Euroscepticism. In this thesis, 160 publications of the selected think tanks and 6 face-to-face interviews that are conducted with those think tanks are used. In line with the typology of Taggart and Szczerbiak, these discourses are surveyed and classified as hard Eurosceptic, soft Eurosceptic and supportive discourses depending on their features.