Exhibition-scapes from Mise-en-scène to Mise-en-cadre
Mise-en-scène'den Mise-en-cadre'a sergi-manzaraları
  1. Tez No: 648331
  2. Yazar: CEMRE ÖNERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, sergi mekanlarının hareket halindeki izleyici ile ilişkilenme ölçüsü üzerine oluşan iki yönlü durumunun yeniden farkına varmak ve ortaya çıkardıkları mimari deneyimleri yeniden okumaktır. Sergi mekanı ile hareketli bir izleyicinin yokluğu / varlığıyla ortaya çıkan ilişkisel dinamik, mimari söylem çerçevesinde bir tartışma noktası olmuştur, ancak tanımı sergi üretimlerinin“kapsayan kutu”olarak sunulduğu ortamlarla sınırlı kalmıştır. Araştırma, belirtilen iki yönlü ifadeyi güçlendirmek ve sergilerin 'mimari mekan' ve 'sergileme nesnelerinin' yalıtılmış özellikleri üzerinden anlaşılan mimari deneyimlerini aşan bir okuma üretmek için farklı disiplinlerden, mevcut mimari temsil araçlarının sağladığı imkanların ötesine geçecek şekilde, yararlanmanın gerekliliğini göstermektedir. Disiplinler arası bir yaklaşımı benimseyen bu çalışma, mise-en-scène ve montajı“üretken metaforlar”olarak kullanarak sergilerin belirtilen ikili durumunu açmayı amaçlamaktadır. Benimsenen metaforların getirdiği kavramsal çerçeve arasındaki gerilimden temel alarak, bu çalışma, mise-en-cadre kavramını tanıtır. Çalışmanın bir ara-terim olarak sunduğu kavram, sergi-manzalarının ürettikleri mimari deneyimlerin ayrıntılı bir yeniden okumasını yapmak üzere çözümleyici bir dil ve metodoloji tanımlamaktadır. Varoluşunun bir sonucu olarak“anlatı”temelli bir yapıya sahip olan mise-en-cadre, sanatçı Özlem Altın tarafından üretilen, 16.İstanbul Bienali“Yedinci Kıta'da”sergilenen ve yazarın da sanatçı asistanı olarak sürece dahil olduğu“Her An Bir Geçit”sergisinin yeniden okumasını yapmak üzere yeni ve ayrıntılı bir yol / araç inşa eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to acknowledge the twofold condition of exhibition spaces regarding the measure of integration it holds with the moving visitor and reread the arising architectural experiences. The two distant relational dynamics exhibitions imply, which transpire with reference to the absence/presence of a moving visitor, have been a point of discussion in the architectural discourse, but they have only been recognized through the limited agenda of the“containing box”. Accordingly, understanding the experiences that exhibitions culminate in has been considered through the isolated characteristics of architectural space and the objects of display. In order to transcend this approach and enhance the twofold statement, the research asserts the necessity of making use of additional disciplines in a way that existing tools of architectural representation are not capable of. Embodying a cross disciplinary approach, this study aims to unfold the changing condition of exhibitions via deploying the“productive metaphors”of mise-en-scène and montage. Resulting from the inherent tension between the conceptual framework of the adopted terms, the study introduces the term mise-en-cadre which constructs a decoding vocabulary and a methodology that propound an elaborate way of re-reading exhibition-scapes and their unfolded experiences. Through the 'narrative' structure mise-en-cadre culminates in, as a result of its ontological condition, the study unfolds the exhibition“Each Moment is a Portal”which is produced by the artist Özlem Altın and displayed within the 16th Istanbul Biennial 'The Seventh Continent' with the author's participation as an artist assistant.