Factors effecting selecting online payment systems by ecommerce organizations in Turkey
  1. Tez No: 648329
  2. Yazar: LYUBOV KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
e-Ticaret dünya çapında hızla gelişmektedir ve Türkiye bir istisna değildir ve her yıl satış hacmi önemli ölçüde artmaktadır. Özellikle şimdi, pandemi döneminde, daha önce hiç online alışveriş yapmayan birçok tüketici, yiyecek ve diğer ürünleri satın almak için kullanmak zorunda kalıyor. Öte yandan, e-ticaret online ödemeler olmadan var olamaz. Online ödeme sistemleri de sürekli gelişiyor ve kullanımı kolaylaşıyor, daha güvenli hale geliyor, yeni ödeme yöntemleri ortaya çıkıyor. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de elektronik ticaret yapan kuruluşlar tarafından online ödeme sistemi seçimini etkileyen faktörleri analiz etmektir. Çalışma, Türkiye'deki e-ticaret kuruluşları tarafından doldurulan bir araştırmanın sonuçlarının literatür taramasına ve analizine dayanmaktadır. Araştırmaya göre, Güvenlik Faktörleri, Ödeme Faktörleri, Maliyet Faktörleri, Destek Faktörleri, Raporlama Faktörleri, Sosyal Faktörler gibi faktörler, Türkiye'deki e-ticaret şirketleri tarafından bir online ödeme sisteminin seçilmesini olumlu etkilemektedir. Aynı zamanda, çalışmanın sonucu, şirketlerin büyüklüğünün ve şirketlerin sektörünün aslında online ödeme sisteminin seçimini etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
eCommerce is developing rapidly around the world, and Turkey is not an exception, and each year the volume of sales increases significantly. Especially now, during the pandemic, many consumers who have never used online shopping are forced to use it to buy groceries and other goods. On the other hand, eCommerce cannot exist without online payments. Online payment systems are also constantly evolving, and become easier to use, more reliable and secure, new payment methods appear. The main objective of this study is to analyze factors effecting the choice of an online payment system by organizations engaged in electronic commerce in Turkey. The study is based on the literature review and analysis of the results of a survey filled out by eCommerce organizations in Turkey. According to the research, such factors as Security Factors, Payment Factors, Cost Factors, Support Factors, Reporting Factors, Social Factors are positively effect selecting of an online payment system by eCommerce companies in Turkey. At the same time, result of the study shows that the companies' size and the companies' sector doesn't actually effect selecting of online payment system.