Deep models for generation of 3D characters and animations from sketches
Basit çizimleri kullanarak 3 boyutlu model ve animasyon üretimi
  1. Tez No: 648334
  2. Yazar: ALİCAN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK METİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
2 boyutlu imajlardan ve çizimlerden 3 boyutlu modeller üretmek, bilgisayar grafikleri alanında genişçe çalışılan önemli bir problemdir. Biz bu tezde, tek bir çizilmiş çubuk şeklinden 3 boyutlu bir insan modeli üreten ilk metotu tanımlıyoruz. Mevcut olan insan modelleme tekniklerine karşın bizim metotumuz, ne bir istatiksel vücut şekli modeline ne de bir giydirilmiş 3 boyutlu karakter modeline ihtiyaç duymaktadır. Biz bu çalışmada basit bir 2 boyutlu çubuk şekil çiziminden, bu çizimle uyumlu olan bir 3 boyutlu insan modeline dönüşüm kabiliyetine sahip yeni bir sistem geliştirmek için varyasyonel otokodlayıcılardan faydalanırız. Bizim makine öğrenmesi modelimiz, girdi çizim ile çıktı 3 boyutlu model arasındaki eşleştirmeyi öğrenmektedir. Bunun yanında modelimiz, bu modeller etrafında kurulan gömme uzayı da öğrenmektedir. Biz sistemimizin 3 boyutlu modeller üretmenin haricinde, bu gömme uzaydaki enterpolasyon ve ekstrapolasyonlar ile birlikte 3 boyutlu animasyonlar da üretebildiğini göstermekteyiz. 3 boyutlu insan modellerine ek olarak, sistemimizin genelleme yeteneğini göstermek için 3 boyutlu at modelleri de üretiriz. Kapsamlı deneyler, modelimizin mantıksal 3 boyutlu modeller ve animasyonlar ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Generating 3D models from 2D images or sketches is a widely studied important problem in computer graphics. We describe the first method to generate a 3D human model from a single sketched stick figure. In contrast to the existing human modeling techniques, our method requires neither a statistical body shape model nor a rigged 3D character model. We exploit Variational Autoencoders to develop a novel framework capable of transitioning from a simple 2D stick figure sketch, to a corresponding 3D human model. Our network learns the mapping between the input sketch and the output 3D model. Furthermore, our model learns the embedding space around these models. We demonstrate that our network can generate not only 3D models, but also 3D animations through interpolation and extrapolation in the learned embedding space. In addition to 3D human models, we produce 3D horse models in order to show the generalization ability of our framework. Extensive experiments show that our model learns to generate reasonable 3D models and animations.