Montmorillonit kilinin ilaç iletim sistemine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of montmorillonite clay on the drug delivery system
  1. Tez No: 648333
  2. Yazar: BUKET GÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Killer, şekil verilebilme özelliğinin olması nedeniyle özellikle seramik, kağıt, plastik, kauçuk endüstrisinde ve boyar madde üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yenilenen teknolojiyle birlikte kilin tıp alanında kullanımı son yıllarda artış göstermektedir. Kil mineralleri, geniş yüzey alanları, yüksek adsorpsiyon kapasiteleri ve ara yüzey oluşturma gibi özelliklerinden dolayı tıbbi ürünlerde temel bileşen olarak kullanılmaktadır. Kaolinit, halloysit, montmorillonit gibi doğal kil mineralleri sahip olduğu bu özellikler sebebiyle kontrollü ilaç salınım sistemlerinde etkin bir rol oynamaktadır. Montmorillonit (MMT), çözünürlük, çözünme oranı ve adsorpsiyon dahil olmak üzere ilaçların farmasötik özelliklerini kontrol etmek ve geliştirmek için ilaç iletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan smektit grubuna ait kil mineralidir. Siprofloksasin (CPx), kinolon grubu antibiyotikler sınıfında yer alıp, yaygın olarak üriner sistem enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Temel olarak gastrointestinal sistemin proksimal bölgelerinde emilim gösteren bir antibiyotiktir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan siprofloksasinin kaolin, montmorillonit gibi doğal killerin üzerine adsorbe edilmesiyle kontrollü salınımı sağlanmaktadır. Bu çalışmada, montmorillonit-siprofloksasin nanokompoziti sentezlenerek titanyum dioksit ile kaplanması sağlanacaktır. Elde edilen nanokompozitten, siprofloksasinin kontrollü salınımı incelenecektir. Nanokompozitlerin karakterizasyonu XRD, FTIR, zeta potansiyeli ve BET yüzey alanı analizleri ile incelenecektir. Salınım verilerinin kinetik analizleri için sıfırıncı dereceden kinetik eşitlik, birinci dereceden Higuchi modeli ve Korsmeyer-Peppas eşitliği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Clays are widely used especially in the ceramics, paper, plastic, rubber industry and in the production of dyestuffs because of their formability. With the renewed technology, the use of clay in medicine has increased in recent years. Clay minerals are used as a major component in medicinal products due to their large surface areas, high adsorption capacity and interfacial properties. Natural clay minerals such as kaolin, halloysite, montmorillonite play an active role in controlled drug release systems due to these properties. Montmorillonite (MMT) is a clay mineral belonging to the smectite group commonly used in drug delivery systems to control and improve pharmaceutical properties of drugs, including solubility, dissolution rate and adsorption. Ciprofloxacin (CPx) is taken in the quinolon group of antibiotics and is commonly used in urinary tract infections. It is mainly the antibiotic that shows absorption in the proximal regions of the gastrointestinal tract. Controlled release of ciprofloxacin with antibacterial properties by adsorption on natural clays such as kaolin and montmorillonite is ensured. In this study, MMT-CPx nanocomposite will be synthesized and coated with titanium dioxide. Controlled release of ciprofloxacin from the obtained nanocomposite will be examined. Characterization of nanocomposites will be examined by analysis of XRD, FTIR, zeta potential and BET surface area. For kinetic analysis of release data, the zero-degree kinetic equation, the first-degree Higuchi model and the Korsmeyer-Peppas equation will be used.