Güncel, estetik implant dayanaklarında kırılma dayanımının ve stres dağılımının incelenmesi
Investigation of fracture strength and stress distribution in contemporary, aesthetic implant supports
  1. Tez No: 648351
  2. Yazar: EMRE VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER AKAN, PROF. DR. MİNE DÜNDAR ÇÖMLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş-Amaç: Son yıllarda dental implantlarda dayanak olarak farklı malzemeler kullanılmaya başlamıştır. Estetik ve dayanıklılık ihtiyacı, bu arayışın asıl nedenidir. Günümüzde titanyum, lityum disilikat, zirkonya ve polieter eter keton (PEEK) dayanaklar kullanılmaktadır. Geleneksel dayanak çeşitleri metal ve seramik bazlı malzemelerdir. Ancak PEEK in diş hekimliği alanında kullanılmaya başlanmasıyla polimer esaslı bu malzemenin geçici ve/veya kalıcı dayanak olarak kullanılması sorgulanmaya başlanmıştır. Titanyum dayanaklar özellikle diş etinin ince olduğu vakalarda gri renk yansımalara sebep olmakta, bu nedenle estetik bölgelerde kullanımı kısıtlanmaktadır. Zirkonya dayanakların optik özellikleri titanyum dayanaklardan daha iyidir fakat gevrek malzeme olması, düşük sıcaklık bozulması ve asitle dağlama yapılamaması dolayısıyla adeziv başarısı nispeten iyi değildir. Lityum disilikat içerikli seramik dayanakların kırılma dayanımları titanyum ve zirkonya dayanaklara göre oldukça düşük ve üretimleri daha fazla teknik hassasiyet gerektirmektedir. Materyal-Metod: Farklı dayanak materyalleri, aynı ve farklı kron materyalleri; 45 derece açılı kuvvet ile evrensel kırma cihazı kullanılarak kırıldı. Kırılan örnekler 10X büyütme altında incelendi. Oluşturulan kron-dayanak komplekslerinin sonlu eleman analizi için modeli elde edildi. Stres dağılımları oluşturulan bu modellerde incelendi. Elde edilen kırma dayanım sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç-Öneriler: Bio-Hpp dayanak materyali zirkonya gibi rijit bir üst yapı materyali ile desteklendiğinde, ağız içinde oluşan kuvvetleri karşılayabilmektedir. Fakat materyalin esnekliği neticesinde uzun vadede vida gevşemesi ve buna bağlı olarak vida kırılması gerçekleşebilir. Bu nedenle Bio-Hpp dayanak kullanılan hastalarda sık klinik kontrol önerilir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Dental implants are increasingly being used to replace missing teeth. Titanium and alloys are widely used in dental implants and implant abutments due to the biological and mechanical properties of them. But the aesthetics of titanium alloys are not as good as expected. Especially when the gingival phenotype is thin, there may be gray color reflections in the anterior cases. For this reason aesthetics abutment materials have been developed. Zirconia abutments, lithium disilicate abutments, alumina abutments, polyether ether ketone (PEEK), high performance polymer abutments (Bio-HPP) have been developed to meet aesthetic expectations. Polymer abutments are aesthetic and has the ability of absorb shock which is a critical issue in dental implants. Bio-HPP is the only aesthetic abutment that can be used permanently among the polymer abutments. Material-Method: Universal loading machine will be used for fracture testing. Each specimen will insert into the holding device and a control load will apply using a stainless steel rod with a 2 mm tip-diameter at an angulation of 45 degree to the longitudinal axis of the tooth. After mechanical failure, all fractured specimens will inspect using a stereomicroscope at 10X magnification to locate the fracture area. The resulting complexes will be transferred to the computer environment for finite element analysis. To be analyzed areas where the stress is concentrated. Results: When the Bio-Hpp abutment material is supported by a rigid crown material such as zirconia, it can withstand the forces that occur in the mouth. However, as a result of the flexibility of the material, screw loosening and screw fracture may occur in the long term. Therefore, frequent clinical controls are required in patients using Bio-Hpp abutment.