Şinasi Özdenoğlu'nun şiirleri üzerine bir inceleme
A review on poems of Şinasi Özdenoğlu
  1. Tez No: 648352
  2. Yazar: ZEYNEP BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET TİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Şinasi Özdenoğlu 1943'te ilk şiir kitabı Teselli'yi yayınladı. Bu tarihten itibaren çok sayıda şiir kitabı ve deneme yayımlayan Şinasi Özdenoğlu, 2003 yılında son şiir kitabını Her Aşk Bir Titanik adıyla yayımlar. Şiirlerinde Behçet Kemal Çağlar, Kemalettin Kamu, Cahit Sıtkı Tarancı'nın etkileri hissedilir. Şinasi Özdenoğlu'nun ilk şiirlerinde halk şiiri etkisi görülse de sonraki şiirlerinde kendi tarzını yaratmaya başlar ve serbest tarzda yazar. Onun şiirleri özgürlük, başkaldırı, savaş, gurbet ve vatan sevgisini vurgular. O özellikle ezilen, zulüm gören, özgürlüğü kısıtlanan toplumların acılarını paylaşır ve yaşamı sorgular. Bu bakımdan dünya düzeni ile sürekli bir hesaplaşma içindedir. Bu çalışmada Şinasi Özdenoğlu'nun sanat ve edebiyat görüşleri ele alındı. Ayrıca onun şiirleri yapı ve tema olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Şinasi Özdenoğlu published first poetry book“Teselli”in 1943. Şinasi Özdenoğlu who has published many poetry books and dissertation since then, publishes his last poetry book in 2003 under the name of“Her Aşk Bir Titanik”. The effects of Behçet Kemal Çağlar, Kemalettin Kamu, Cahit Sıtkı Tarancı are felt in her poems. Although the influence of folk poetry is seen in first poems, he begins to create own style and writer poems in free style. Her poems emphasize freedom, rebellion, war, love and love of homeland. He specifially shares the pain of societies that are oppressed, respect he is in ongoing conflict with world system. In this study, we dealt with Şinasi Özdenoğlu's art and literatüre opinions. In addition his poems are analysed as structure and issue.