Sağlıklı sıçanlarda dallı zincirli amino asit takviyesi ve dirençli yüzme egzersizinin böbrek dokusu üzerine etkileri
The effects of branched chain amino acid and resistant swimming exercise on kidney tissue in healthy rats
- Tez No: 648367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVNİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde egzersizin vücut kompozisyonunu geliştirmek amacıyla spor salonlarında yapımının yaygınlaşması, kişileri bilinçli/bilinçsiz olarak besin takviyeleri kullanımına yönlendirmektedir. Bu besin takviyelerinden birisi de dallı zincirli amino asit (BCAA) takviyeleridir. Lösin, izolösin ve valinden oluşan esansiyel amino asitlerinden oluşan BCAA takviyeleri, bu amino asitlerin kas protein sentezini arttırıcı ve intrasellüler sinyal yolaklarını uyarıcı etkisinden dolayı tercih edilmektedir. BCAA takviyeleri hakkında farklı dokular üzerinde çalışmalar bulunmakla beraber dirençli egzersizle böbrek üzerine etkilerini inceleyen herhangi bir çalışma mevcut değildir. Çalışma bu eksikliğin giderilmesi amacıyla planlandı. Çalışmada toplam 24 adet 2 aylık erkek Wistar Albino sıçan her bir grupta 6 adet olacak şekilde 4 grup oluşturuldu: Kontrol, BCAA, Egzersiz, Egzersiz+BCAA. BCAA gruplarına 2,5 mg/kg olarak her gün oral gavaj şeklinde BCAA takviyesi uygulandı. Egzersiz gruplarına ise haftanın 5 günü 6 hafta süresince dirençli yüzme egzersizi yaptırıldı. Çalışmanın bitiminde sıçanlardan alınan böbrek dokuları uygun koşullarda saklanarak histopatolojik, immünohistokimyasal ve genetik incelemeler yönünden değerlendirildi. Bu değerlendirmeler neticesinde, BCAA takviyelerinin böbrekte doğrudan tübüler nekroza sebebiyet vermese bile egzersiz ile birlikte tüketiminin böbrek hasarını arttırdığı belirlendi. Bununla birlikte immünohistokimyasal ve genetik bulgular birlikte değerlendirildiğinde egzersiz ile BCAA'ların apoptoz mekanizması üzerinde antagonist bir etkinlik gösterdiği tespit edildi. Bu iki sonuca ek olarak egzersizin özellikle proksimal tübül, egzersizin yanında BCAA tüketiminin ise böbreğin diğer bölümleri olan bowman kapsülü ve glomerüler membranda sorunlara yol açabileceği kanatine varıldı. Sonuç olarak BCAA takviyesi kullanımının, böbreklerde oluşturabileceği hasar/lara karşı hekim kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays exercise to improve body composition in order to disseminate the construction of the gym, people are conscious / unconscious to guide the use of nutritional supplements. One of these nutritional supplements is the branched chain amino acid (BCAA) supplements. BCAA supplements, consisting of essential amino acids consisting of leucine, isoleucine, and valine, are preferred because of the effect of these amino acids to increase muscle protein synthesis and stimulate intracellular signaling pathways. Although there are studies on BCAA supplements on different tissues, there are no studies examining it seffects on kidney with resistant exercise. Our study was planned to eliminate this deficiency. A total of 24 Wistar Albino rats of 2 months old male, were used this study. Animals were equally allocated in to four groups: Control, BCAA, Exercise and Exercise+BCAA. In BCAA groups, BCAA supplements were administered as 2,5 mg/kg oral gavage everyday. In exercise groups, resistant swimming exercise was done 5 days a week for 6 weeks. At the end of the study, kidney tissues taken from rats were stored under appropriate conditions and evaluated for histopathological, immunohistochemical and genetic examinations. As a result of these evaluations, BCAA supplements were found to increase kidney damage with exercise, even if it did not cause kidney tubular necrosis. BCAAs were found to exhibit an antagonist activity on the apoptosis mechanism. In addition to these two results, it was concluded that exercise, especially the proximal tubule, besides exercise, BCAA consumption may cause problems in the bowman capsule and glomerular membrane, which are other parts of the kidney. As a result, we recommend that the use of BCAA supplements is used in physician control against damage /s to the kidneys.