Türkiye'de mahalli idare birliklerinin mali açıdan incelenmesi (Bir uygulama örneği olarak Emirdağ ilçesi köylere hizmet götürme birliği)
  1. Tez No: 64839
  2. Yazar: İLKER ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Ülkemizde 1982 Anayasası'nın da öngördüğü şekilde üç çeşit mahalli idare olup bunlar, İl Özel İdaresi, Belediye ve Köy'dür. Mahalli idareler de birtakım hizmetleri görebilmek için kendi aralarında“Mahalli İdare Birlikleri”kurabilmektedirler. Bu çalışmada önce ülkemizde mahalli idareler hakkında özet bilgiler daha sonra ise Mahalli idare Birlikleri hakkında bilgiler ve sayısal veriler verilmiştir. Bu bilgiler verilirken 1991-1994 yılları arasında, faal durumda olup, verilerine ulaşılabilen 906 adet birlik baz alınmıştır. Mahalli idare birliklerinin sahip olduğu tesisler ve değerleri, gelirleri ve giderleri toplamları ile çeşitleri ve ulusal ekonomiye olan katkıları araştırılmış, karşılaşılan tablonun nedenlerine değinilirken kaynak sorunu ön plana çıkmış ve bu sorunun giderilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu kapsamda Afyon İli Emirdağ İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği de çalışmaya dahil edilerek genel sonuçlar ile bu birliğin verileri kıyaslanmış ve daha gerçekçi sonuçlara ulaşılmak istenmiştir. Son kısımda ise, kaynak sorunu etrafında somut çözüm önerilerinde bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As in 1 982 Constitution, there are three types of local administration in our country. These are special administration of province, municipality and village. It is also possible to establish local administration associations among them for the purpose of performing some services. In this study, first of all, some summary information about the local administrations in our country and then numerical data and information about the local administration associations have been given. These information were based on 906 associations whose data could be reached and were active between 1991-1994. The foundations of local administration associations and their values, the sum and types of their revenues and expenditures, and also their contribution to national economy have been examined. During this study, the financial problems of the associations were observed and some concrete solutions towards the elimination of these problems were presented. Within this framework, Emirdağ İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği was included to the study, and with a view to reach realistic results, the data of the association were compared with the general results of the study. In the last chapter, some concrete solutions purposed regarding to financial problems of associations. Ill