Makedonya meselesi ve Kıbrıslı Kamil Paşa
- Tez No: 64838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET MAKEDONYA MESELESİ VE KIBRISLI MEHMET KAMİL PAŞA Sultan II. Abdulhamit ve V. Mehmet Reşat dönemlerinde sadrazam olan Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa, 1835 yılında Lefkoşa'da doğmuştur. Çeşitli devlet hizmetlerinde çalışmış ve hemşehrilisi Mehmet Emin Paşa 'nın yardımıyla 1885 yılıda sadrazam olmuştur. Dört defa sadrazam olan Kıbrıslı Kamil Paşa Doğu Rumeli, Mısır ve Ermeni meseleleriyle ilgilenmiştir. Ayrıca Makedonya meselesiyle ilgili olarak Sultan H Abdulhamit'e lahiyalari göndermiştir. İlk kez Şark meselesi politik bir terim olarak 1815 Viyana kongresinde kullanılmasına, rağmen tarihi kökenleri oldukça eskidir. Osmanlı [devletinin XVII. Yüzyıldan itibaren I gerilemeye başlamasıyla Avrupa devletleri onunla yalandan ilgilenmişleridir. Osmanlı devletinden pay alabilmek için harekete geçmişlerdir. Avrupa devletlerinin çıkar çatışmalarından biri de balkanlarda Makedonya üzerinde olmuştur. Coğrafi ve demografik yapı itibariyle hassas bir noktada bulunan Makedonya meselesi, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonunda imzalanan Ayastafanos ve Berlin antlaşmalarından gündeme gelmiştir. Çünkü Berlin antlaşmasıyla balkan uluslarından bazılarına bağımsızlık verilmiştir. Yine bu antlaşmayla Osmanlı devletine verilen Makedonya bu tarihten itibaren balkan savaşına kadar Osmanlı i kontrolünde kalmış büyük devletler ile balkanlı uluslar arasında daima bir entrika konusu s olmaya devam etmiştir. Osmanlı devleti, 1903 yılında çıkan geniş kapsamlı Makedonya ihtilalinden sonra Osmanlı devleti buraya müfettiş olarak Hüseyin Hilmi Paşayı göndermiştir. Aynı zamanda Makedonya için ıslahat programı hazırlamıştır. Osmanlı devletinin en karışık devirlerinde sadrazamlık yapan Kamil Paşa Makedonya meselesinde balkanlardaki Rus siyasetini önlemek üzere İngiltere ve Avusturya'nın kazanılmasını mümkün görerek onlarla doğrudan doğruya temas ve konuşmalara girişilmesini istemiştir. Kıbrıslı Kamil Paşa İngiliz taraftan bir siyaset izlemiştir.
Özet (Çeviri)
MACEDONIAN'S QUESTION AND THE CYPRIOTE MEHMET KAMİL PASHA The grand vizier Cypriote (Mehmet Kamil pasha) was born in 1835 At nicosia so in the time of sultan II Abdülhamid and V. Mehmed Reşad.He had stroven in Several State Places and became grand Vizier in 1885 by his friennd supportance. He had become a grand vizier four times and interested in eastern Greekian Egypt and armenian proplems. Bresides he had. sent many letters and essays to sultan II Abdulhamit Pertain to Macedoniann problems. Initially the historical sources of the East problem are rather old as a politique term despite of its usage inVienna's congress 1885. With beginning Ottaman tmparation to recede from 17. Century, Euopean countries had closely interested in this state and every Country moved to take a lot from this state. One of these interests determinated and occured in Macedonian. Macedonian Problem which has been found in a sensitive point as regard to Geographic and Demographical structure had visibled in signed Ayastafanos and Berlin pact's agenda at the end of Ottoman -Russian war. (1877-1878) Because some of Balkan countries had got the independence by Berlin pact. Also the handed Macedonian to Ottoman state by this pact had stayed under Ottoman controls till Balkans war from mentioned date and been Continuosly an intrigue between Balkan and large states. Ottoman state has sent Hüseyin Hilmi pasha as an inspector to this region 1903 after extended Macedoniann ebellion, also pre pared to the Reformation programme for Macedonian, so in a complicated periods of Ottoman state the grand vizier Kamil Pasha had reguired the state to sed about contacts directly with Austria and England when he saw Their gain is possible to prevent the Russian policy in Balkan (Macedonian problem). Kamil Pasha had followed a supporter English policy at that time.