Sistem mühendisliği sürecinin analiz safhasında toplam kalite yönetimi prensipleri ve araçlarının kullanımı: Bir örnek olay
- Tez No: 64843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi prensiplerinden ve araçlarından yararlanarak sistem mühendisliği sürecinin analiz safhasının iyileştirilmesi çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Çalışmanın teorik kısmında sistem mühendisliği süreci en genel hatlarıyla anlatılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında sistem mühendisliği sürecinin en kritik safhası olan“sistem analizi”ne odaklanılmıştır. Tez ile ilgili gerek teorik gerekse uygulamalı çalışmalarda, bilgi otomasyon sistemlerinin geliştirilmesinde uygulanan sistem mühendisliği yaklaşımı esas alınmıştır. Türkiye'de sistem mühendisliği sürecinin tüm bileşenleri ile uygulandığı büyük boyutlu bilgi otomasyon sistemi projelerinin sayısı azdır. Projelerin sistem mühendisliği sürecine göre yürütüldüğü kurum/kuruluşlar, bu konuda Türkiye'de yapılmış araştırmalara dayanan kaynak bulmakta zorlanmaktadırlar. Bilgi sistemi projelerini sistem mühendisliği süreci içinde gerçekleştiren bir Türk şirketinde yapılan bu çalışmanın gerçek verilere dayanmasına ve uygulanabilir olmasına büyük önem verilmiştir. Araştırma,“sistem mühendisliği/sistem analizi”ile ilgili kesin sonuçlara ulaşmaktan çok, sürecin iyileştirilmesinde kullanılabilecek yöntemlere ilişkin bir pencere açmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is supposed to contribute to“process improvement”of the analysis phase of systems engineering by using Total Quality Management principles and tools. The scope of this study is the systems engineering approach applied in computer information systems development. The theoretical part of this study includes an overview of the systems engineering process. The implementation part of the study is based on the“systems analysis”which is the most critical phase of the systems engineering process. In Turkey, there are only a few computer information systems projects where the systems engineering process is applied with all its components. The Turkish organizations where the projects are managed according to the systems engineering process have difficulties in finding information about systems engineering process based on research carried out in Turkey. Therefore, the focus of this study is to be based on real data and to be applicable. This study is not supposed to give definite results about the“systems engineering and/or systems analysis”, but its objective is to give ideas about the methods which can be used in systems analysis process improvement.