Türkiye ve Portekiz kadın futbol liglerinde mücadele eden sporcuların içsel ve dışsal motivasyon tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of intrinsic and extrinsic motivation of women football players in Turkey and Portugal sample
  1. Tez No: 648447
  2. Yazar: YILMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmamız Türkiye Akdeniz Bölgesi ve Portekiz Porto bölgesindeki kadın futbolcularının Motivasyon düzeylerinin içsel güdülenme, dışsal güdülenme, güdülenmeme ve alt boyutları bakımından farklılıklarının bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmamızı tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş kadın futbolcular oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi; Türkiye Akdeniz Bölgesi ve Portekiz Porto bölgesindeki profesyonel, yarı profesyonel ve amatör kadın futbolculardan oluşmaktadır. Ayrıca yaptığımız araştırmada, araştırma sahibi tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formu Türkçe, Portekizce ve İngilizce dillerinde kullanılmıştır. Buna ek olarak; İngilizce ölçek Pelletier, Fortier, Vallerand, Tuson, Briere ve Blais (1995) tarafından geliştirilen Sport Motivation Scale –SMS-. Türkçe ölçek Türk sporcular için Kazak (2004) tarafından geçerlik güvenirliği yapılan "Sporda Güdülenme Ölçeği –SGÖ-. Portekizce ölçek Portekiz'li sporcular için uyarlanmasını Bara Filho ve diğ. Tarafından, (2011) Escala de Motivação Desportiva -EME-BR- olmak üzere üç farklı dilde kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadın futbolcularda bilmek ve başarmak için içsel güdülenme, uyaran yaşamak için içsel güdülenme, içsel güdülenme, dışsal düzenleme, içe atım ve dışsal güdülenme düzeylerinin kaç yıldır futbol oynadıklarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure and compare the levels of female footballer's intrinsic motivation, extrinsic motivation, amotivation and their sub dimensions in Mediterranean region of Turkey and in region Porto of Portugal. Female football players participating in this research are selected by random sampling method. The sample of the study includes professional, semi-professional and amateur female football players from Mediterranean region of Turkey and from Porto region in Portugal. In addition, the personal in formation form created by the researcher was used in Turkish, Portuguese and English languages. Inaddition, English scale:“Sport Motivation Scale”– SMS, which is orginally developed by Pelletier, Fortier, Vallerand, Tuson, Briere, and Blais (1995). Turkish scale:“Sporda Güdülenme Ölçeği”– SGÖ, which was validated by Kazak (2004) for Turkish athletes. Portuguese scale:“Escala de Motivação Desportiva”-EME-BR, adapted for Portuguese athletes, Bara Filho et al. (2011), was used in three different languages. The researcher observed in female footballers who participated in the study that the levels of intrinsic motivation as incentive to accomplishment and extrinsic motivation as identification, not differ statistically significantly from how many years they have played football (p & gt; 0.05). In the sub-dimension of intrinsic motivation -to experience stimulation- is seen that the motivation levels among those who play football professionally are significantly higher than among those whoplay football as amateurs (p & lt; 0.05). In the sub-dimension of external motivation, the motivation levels of those who play footballas semi-professionals are significantly higher than those who play football professionally (p & lt; 0.05).