2000'li yıllarda Avrupa Birliği - Afrika Birliği ilişkileri
In 2000's, European Union - African Union relationship
  1. Tez No: 648448
  2. Yazar: İLKAY DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Afrika kıtasındaki ülkelerin çoğu az gelişmiş, geri kalmış, yoksul, gelişmekte olan ve Üçüncü Dünya ülkeleri gibi kavramlarla ifade edilen“Güney”ülkeleri arasında yer almaktadır. Afrika, sömürgeci güçlerle eşit olmayan ilişkilerini yoğunlukla 1950 - 1960 döneminde sürdürdüğü bağımsızlık mücadeleleri ile sonlandırmasına rağmen, 21. yüzyılın başına kadar geçen süre içerisinde silahlı çatışmaların önlenmesi, istikrarın tesis edilmesi, kıta düzeyinde entegrasyonun güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında yeterince başarılı olamamıştır. Afrikalı liderler, bu durumu değiştirmek için, aralarında eski sömürgeci güçlerin de yer aldığı Avrupa Birliği ile ilişkilerini derinleştirmekte ve genişletmektedirler. Bu yüzyılın başından itibaren, Avrupa Birliği – Afrika Birliği ilişkileri Cotonou Ortaklık Anlaşması ve Kahire' de olan ilk Avrupa Birliği – Afrika Birliği Zirvesi' nin gerçekleştirilmesi ile ivme kazandı ve 2000 yılında Ortak Avrupa Birliği – Afrika Stratejisinin temelleri atıldı. Ortak Afrika - AB Stratejisi ile jeopolitik değişiklikler, küreselleşme ve bütünleşme süreçleri, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği arasında siyasi bir ilişki sağladı. Bu çalışmada, 2000' li yıllarda Avrupa Birliği - Afrika Birliği' nin uluslararası alandaki konumları, uluslararası yapısı çerçevesinde ele alınarak, ilişkilerdeki sorunlar ve karşılıklı işbirliğini oluşturan konular ele alınmıştır. Uluslararası alanda yaşanan değişimler perspektifinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the countries in African continent, which are defined as underdeveloped, poor, developing, the Third World, take place among“South”countries. Although continent, with indepedence struggles, put an end to unequal relations with colonist powers mainly in the period of 1950 - 1960, it did not succeed enough on the fields of preventing of armed conflicts, establishing of stability, strengthening of integration on the continental level within the period up until the beginning of 21st century. In order to change this situation and preclude marginalization of the continent, African leaders enhance and deepen relations with European Union, despite the fact that there are former colonialists among her members. Since the beginning of the century, European Union - African Union relationships Cotonou Partnership Agreement and the first European Union in Cairo gained speed by being adopted and in 2000 Partner European Union - African Union Strategy was founded. Partner European Union - African Union Strategy with geopolitical changings, globalization and entagration process brought into connection with European Union and African Union politically. In this study, in the frame of international structure and stuation of European Union and African Union in 2000s, the problems of relationships and the mutual issues has been handled. It has been analized on the perspective of the changings in the international ground.