Effect of relational benefit on entrepreneurial customer perceived satisfaction
İlişkisel faydaların girişimci müşteri tarafından algılanan memnuniyet üzerindeki etkisi
- Tez No: 648464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ PALALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Girişimcilik, gerek ulusal gerekse uluslararası ekonomiler açısından büyük önem arz etmektedir. Özelikle son yıllarda dünya genelinde devlet yönetimleri ile bankacılık ve finans kuruluşları girişimcilik konusunu önemli bir aktivite olarak değerlendirmektedir. Bu minvalde özellikle bankalar, girişimciler ile yakın ilişkileri kurmakta ve sağladıkları destekler ile onların potansiyellerini arttırma konusunda önemli bir aracılık işlevi görmektedir. Çalışmamızın amacı, bankacılık sektörünün sunmuş olduğu hizmetlerin girişimcilik alanındaki önemini incelemektir. Girişimci müşterilerin memnuniyet algısını değerlendirmeden önce ilişkisel fayda kavramını tanımlamak gerekmektedir. İlişkisel faydalar; bankalar ve girişimci müşteriler arasındaki uzun vadeli bir ilişkiler sonucunda ortaya çıkan faydalar olarak tanımlanabilecektir. Bu hususta bankalar ile girişimci müşterileri arasındaki iyi ve kaliteli ilişki; sonuçları itibarıyla müşterilerin memnuniyeti, sadakati ve satın alma kararları üzerinde olumlu bir etki yaratmak açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple çalışmamızda, girişimcilik alanında bankacılık sektörünün etkilerini tespit edebilmek amacıyla; girişimci müşterilerin algılarına yer verilmiş ve bankacılık sektöründe ortaya çıkan uygulamalar tespit edilerek, bu uygulamaların girişimciler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna istinaden tezin birinci bölümünde girişimcilik konusuna yer verilmiştir. İkinci bölümde, bankacılık sektörü ile girişimcilik ilişkisi incelenmiştir. Son bölümde ise örnekleme konu olan 120 anket gerçekleştirilmiştir. Anket içerisinde, girişimcilerin faaliyetlerinde, bankaların kendilerine sunmuş oldukları hizmet ve imkanlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship can be considered as an important activity for both national and international economies. In recent years, entrepreneurship all around the world has been evaluated by state administrations and banking and financial institutions as a very important issue. The issue that comes to the forefront in these evaluations is the support provided to entrepreneurs in order to increase their business potential. At this point, financial institutions, especially banks, establish close relations with entrepreneurs focused on the increase in their business potential. The aim of this research is to identify the entrepreneurs' customer satisfaction with provided support by banking sector in order to reach an entrepreneurial success. In order to be able to discuss about entrepreneurial customer perceived satisfaction it is necessary to understand a concept of relational benefit. Relational benefits are benefits coming from a long-term relationship between two parties, in our case, banks and entrepreneurial customers. Good and quality relationship between banks and its entrepreneurial customers is important in order to create a positive effect on customer satisfaction, their loyalty as well as purchasing decision. Accordingly, the views of entrepreneurs were included in order to obtain the views of all actors within the sector through a common element. In this way, it is to determine what the prominent practices in the process are and to investigate the impact of these practices on entrepreneurs. According to this, the first part of thesis is regarding to entrepreneurship. In the second part of thesis, the relationship between banking sector and entrepreneurship has been examined. Finally, third part of thesis is focused on researches conducted with 120 entrepreneurs. A research is conducted in order to find out the support and services provided by banks on entrepreneurs' business activities.