Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'deki kadın girişimciliğinin irdelenmesi ve bir araştırma
Analyzing women entrepreneurs in Turkey within the period of membership of the republic of Turkey to the European Union and a research
  1. Tez No: 207535
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE İYİCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Girisimcilik kavramı üzerine daha önceleri bir çok tanım yapılmıs, bu tanımlar zaman içinde degisip geliserek günümüzdeki halini almıstır. Buna göre; en güzel ifade ile girisimcilik, ortaya çıkan fırsatlardan yararlanma veya yeni fırsatlar yaratabilmek amacıyla, üretimin girdilerini, örgütleme yetenegi ve risk alma özellikleriyle bagdastırarak çıktıya dönüstürmek olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, girisimci kelimesi ise; çevresel fırsatları gözlemleyerek, risk alan ve yenilik yapan, is sahibi olan veya yeni isletme kuran kisiler için kullanılmaktadır. Girisimciler, ekonomik mal ve hizmet veya fikir üretmek ve pazarlamak için üretim faktörlerini bir araya getiren, kar amacı güden ve girisimlerinin sonunda dogabilecek tüm riskleri göze alan kisilerdir. Bir çok önemi olan girisimciligin, en önde gelen katkısı yeni istihdam alanları dogurmasıdır. Zincirleme etkileri olan bu durumun, toplumun refah düzeyini arttırdıgı bilinmektedir. Bunun yanı sıra girisimciler, yeni mal, hizmet ve fikirlerin yaratılması, yayılması ve uygulanmasını saglamaktadır. Bir çok faydası olan girisimciligin sadece erkeklerle kısıtlı kalması elde edilecek yararlardan mahrum kalınması anlamına gelmektedir. sveren, isyerinin idari ve hukuki sorumlulugunu üstlenmis, bizzat isinin basında bulunan ve çogunlukla is yerinde fiilen çalısan kadınlar, kadın girisimciler olarak nitelendirilmektedir. Bu kadınların sayısının arttırılması için gelismis ülkeler oldukça çaba sarf etmektedirler. Ülkemizde de son yıllarda bu konuya önem verildigi görülmektedir. Bu çalısmada yapılan arastırmaya göre, kadınların, girisimci olabilmeleri için en çok ihtiyaç duydukları destek egitimdir. Egitim ile neyi nasıl yapacagını ögrenen ve bu yolla güven kazanan kadınların, is hayatında daha çok yer edinecekleri bir gerçektir. Verilen desteklerle kadınları girisimci olarak is hayatına kazandırmak sadece onlara degil tüm topluma yapılacak bir iyilik olacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship is defined many times before, in the time it has been changed and it occurs as follows; entrepreneurship is defined as to converting inputs into outputs in order to make profit and to benefit from the opportunities. An entrepreneurial event can be defined as the fact that one or several persons recognize a commercial opportunity in relation to the surroundings, acquire and organize the necessary resources, and coordinate the activities required for exploiting the opportunity commercially. Today the word for entrepreneur is used for a business owner or a person who establishes a new business by observing opportunities and takes risks. Entrepreneurs are the people who take risk, aim profit, use the inputs in order to create goods or services or ideas. There is a lot of importance of entrepreneurship. One of the most important one is to create employment. It is known that it increases the prosperity level of the society by its chain effect. For this reason there should be new enterprises and the number of the new enterprises should be increased all over the country. Having many benefits, entrepreneurship is used not only by men but also by women. The women who owns an enterprise, produces goods or services or ideas is known as women entrepreneurs. According to this thesis women in Turkey need educational support. By supporting them they would be more successful. Thus their success on work life affects the society prosperity.