Bariatrik cerrahi aday hastalarının çocukluk çağı travmaları ile beden algısı, benlik saygısı ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among bariatric surgery patients' childhood trauma and body perception, self-esteem and eating attitude
  1. Tez No: 648475
  2. Yazar: ZİYA BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özellikle ülkemizde bariatrik cerrahi popülasyonuyla yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında bariatrik cerrahiye başvuran bireylerin çocukluk çağı travmaları ile beden algısı, benlik saygısı ve yeme tutumu düzeyleri arasındaki ilişki çocukluk çağı travması olan bireylerin, çocukluk çağı travması olmayanlara göre beden algısı ve benlik saygısı düzeylerinin daha düşük; yeme tutumlarının daha problemli olduğu varsayımı ile araştırılmıştır. Çalışmaya cerrahi öncesi konsültasyon amacıyla psikiyatri polikliniğine yönlendirilen 18 yaş ve üzeri 57 kadın, 30 erkek olmak üzere toplam 87 birey dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Yeme Tutumu Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklem t Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Pearson Korelasyonu ve Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, çocukluk çağı travması olan bireylerin, olmayanlara göre beden algısı ve benlik saygısı düzeyleri anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu göstermiştir. Yeme tutumu düzeyleri açısından sadece cinsel istismar alt boyutu ile yeme tutumu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptandı. Çocukluk çağı travması alt boyutlarının tümüyle benlik saygısı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve duygusal istismar alt boyutlarıyla beden algısı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca, çocukluk çağı travmasının benlik saygısı ve beden algısı düzeylerini negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Bulgular, literatür bilgileri göz önüne alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The researches that are carried out with bariatric surgery population, are limited in Turkey. For this reason, the aim of this thesis is to examine if there are relationships among childhood traumas of participants who were applied bariatric surgery, their body perception, self-esteem and level of eating atitude. In this context, it was hypothesized that the participants who have childhood trauma, have lower body perception and self-esteem and more problematic eating attitude than the participants who have not childhood trauma. 87 adult participants (57 women, 30 men) who were referred to psychiatry clinic for the purpose of pre-surgery consultation, were included to the study. In regard to data collection instruments, sociodemografical information form, Childhood Traumas Scale, Body Perception Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Eating Attitude Test were used in this study. In terms of data analysis, Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Pearson Correlation and Linear Regression Analysis were used. The results of the current study revealed that the participant who have childhood trauma, have lower level of body perception and self-esteem than the participants who have not childhood trauma. In terms of level of eating attitude, it was found out that there is only a significant positive relationship between sexual abuse sub-dimension and eating attitude. It was found out that there is a significant relationship between all the sub-dimensions of childhood traumas scale and self-esteem. There is a significant relationship between physical neglect, emotional neglect, emotional abuse and body perception. Moreover, the results indicated that childhood trauma significantly and negatively predicts the level of body perception and self-esteem. The results were discussed in the light of related literature.