Bariatrik cerrahi sonrası ağrı düzeyinin taburculuğa hazır olma üzerine etkisi
The effect of pain level after bariatric surgery on readiness for discharge
  1. Tez No: 966922
  2. Yazar: BETÜL ÇAKIR TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bariatrik cerrahi, sindirim sisteminde gerçekleştirilen çeşitli yapısal değişiklikler aracılığıyla bireyin kilo vermesini sağlamayı hedefleyen, obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu araştırma, bariatrik cerrahi sonrası ağrı düzeyinin hastaların taburculuğa hazır olma durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmada, bariatrik cerrahi sonrası yaşanan ağrının taburculuğa hazır olma düzeyi üzerindeki etkisinin varlığı ve bu etkinin düzeyi sorgulandı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desen kullanılarak yürütülen bu çalışmada, İstanbul Avrupa yakasında yer alan özel bir hastanenin genel cerrahi servisinde, Eylül 2024 - Mart 2025 tarihleri arasında etik kurul onayı alınarak veri toplama süreci başlatıldı. Çalışmaya, 18-60 yaş aralığında, yer-zaman oryantasyonu tam, iş birliğine açık, çalışmaya katılmaya gönüllü ve yazılı onam formu imzalayan toplam 150 hasta dahil edildi. Veriler; Tanıtıcı Özellikler Formu, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği-Hasta Öz Değerlendirme Formu aracılığıyla ameliyat sonrası ikinci gün toplandı.
Özet (Çeviri)
Bariatric surgery is a surgical method widely used in the treatment of obesity, which aims to provide weight loss to the individual through various structural changes in the digestive system. This study was conducted to evaluate the effect of pain levels after bariatric surgery on patients' readiness for discharge. The study questioned the existence of the effect of pain experienced after bariatric surgery on the level of readiness for discharge and the level of this effect. In this study, which was conducted using a descriptive and correlational design, the data collection process was initiated in the general surgery department of a private hospital located on the European side of Istanbul between September 2024 and March 2025 after receiving ethics committee approval. A total of 150 patients aged between 18 and 60, who were fully oriented to time and place, cooperative, willing to participate in the study, and had signed the written informed consent form, were included in the study. Data were collected on the second postoperative day using the Patient Information Form, the Visual Analog Scale (VAS), and the Readiness for Hospital Discharge Scale–Patient Self-Assessment Form. Data analysis was performed using the SPSS 21.0 statistical software package. Skewness and kurtosis values were examined to assess normality.