Settlement patterns and connectivity in Late Antique Rough Cilicia
Geç Antik Dönem Dağlık Kilikyası'nda yerleşim düzenlemesi ve bağlantısallık
- Tez No: 648502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. INGE UYTTERHOEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Geç Antik Dönem'de Dağlık Kilikya, köy, mezra ve çiftlik gibi birbiriyle bağlantılı kırsal yerleşimlerden meydana gelmektedir. Arkeolojik ve yazılı kaynaklar, bu yerleşimlerin temel geçim kaynaklarından birinin şarap ve zeytinyağı üretimi olduğuna işaret etmektedir. Bu ürünler, limanlara getirilip deniz aşırı bölgelere ihraç edilmek üzere gemilere yüklenmekteydi. Bahsedilen bu üretim ve ithalat mekanizması, şarap ve zeytinyağının üreticiden tüketici veya satıcıya ulaştırılmasını sağlayan yol ağının geliştirilmesi ve bakımının devam ettirilmesi ile mümkün olmuştur. Bu çalışma, yerleşimleri tipolojileri, sahip oldukları üretim olanakları ve insan, yol ve liman yerleşimlerinden oluşan bölgesel ağdaki konumu gibi farklı açılardan inceleyerek bahsedilen bu üretim-tüketim ilişkilerinin nasıl işlediğinin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmada kırsal yerleşimlerin nasıl ve ne ürettikleri ile bölgelerarası deniz ticaretine nasıl dahil oldukları gibi daha büyük soruların cevapları da aranmaktadır. Bu amaçla, çalışma alanı olarak Korykos, Elaiussa Sebaste ve Olba-Diokaisareia olmak üzere toplamda üç merkezin art-bölgesini kapsayan Doğu Dağlık Kilikya seçilmiş; bu kırsal bölgelerde şimdiye kadar tespit edilmiş tüm Geç Antik yerleşimleri incelenmiştir. Analizler sırasında izlenen yöntem, yerleşim tiplerinin gruplanması ile topoğrafik özellikleri, üretim imkanları, ve bağlantılılık açısından önem teşkil eden, yol ve liman gibi unsurlara yakınlıkları açısından değerlendirilmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Late Antique Rough Cilicia was composed of well-connected rural sites of various types, such as villages, hamlets, and farms. Archaeological and textual evidence suggests that the main products of these sites were wine and olive oil. These products were brought to ports to be shipped overseas. This mechanism of production and export was enabled by the development and maintenance of a road network, which made the transfer of wine and olive oil from the producer to the consumer or seller possible. This thesis aims to understand the elements that contributed to the working of these relationships through the study of different aspects of settlements, such as typology and production facilities, and their positions in the network of people, roads, and ports. To do that, a study region in eastern Rough Cilicia, encompassing three centers of Korykos, Elaiussa Sebaste, and Olba-Diokaisareia with their hinterlands, was chosen and all the rural sites known to have been occupied during Late Antiquity were examined. During the analysis of these subregions, a methodology of categorizing site types and evaluation of these sites in terms of their topography, production facilities, and proximities to the crucial network elements, such as roads and harbors is employed.