Feasibility of Gökçekaya pumped storage hydropower plant and metristepe wind power plant
Gökçekaya pompaj depolamalı hidroelektrik santrali ve metristepe rüzgar santralinin fizibilitesi
- Tez No: 648505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Nüfus artışı, endüstriyelleşme ve teknolojik gelişmeler enerji talebinin artmasına neden olmaktadır. Bu talebi karşılamak için, fosil yakıtlar tükenebilir ve çevreye zararlı olmasına rağmen aşırı derecede kullanılmaktadır. Enerji ihtiyacını çevreye yük olmayacak şekilde karşılayabilmek için fosil yakıtların kullanımının azaltılması gereklidir. Bu sebeple, rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları önemli seviyede kullanılmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları içinden rüzgar enerjisi gelişmiş bir teknoloji olmasından dolayı fazla dikkat çekmiştir. Ek olarak, temiz elektrik enerjisi kaynağından yararlanmak için birçok ülkede rüzgar santralleri kurulmuştur. Ayrıca, enerji ihtiyacının yüksek olduğu zamanlarda artan ihtiyacı karşılamak için enerji depolamak önem kazanmıştır ve birçok enerji depolama sistemlerinden yararlanılmıştır. Pompaj Depolamalı Hidroelektrik Santraller gibi çevre dostu enerji depolama sistemleri kullanma ihtiyacı çevresel kaygıların artması nedeniyle önemli konulardan biri olmuştur. Bu tezde, Türkiye'de yer alan iki çevre dostu sistemin Gökçekaya Pompaj Depolamalı Hidroelektrik Santral (PHES- inşa edilmemiş) ve Metristepe Rüzgar Santralinin (RES- inşa edilmiş) emisyonları yaşam döngüsü analizi (YDA) metoduyla araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. YDA çalışmaları için en yaygın yazılımlardan biri olan GaBi kullanılmış ve emisyonları değerlendirmek için CML etki kategorileri dikkate alınmıştır. Ek olarak, sistemlerin kapsamlı bir şekilde karşılaştırılması için maliyetleri hesaplanmış ve maliyetler karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu sistemlerin 20 yıllık ömründe yatırımlarını karşılayıp karşılamadığı açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Population increment, industrialization, and developments in technology cause increase in energy demand. In order to meet this demand, fossil fuels are used excessively despite being exhaustible and harmful to environment. It is necessary to decrease use of fossil fuels to meet energy need without causing burdens on environment. Thus, renewable energy sources such as wind, solar, biomass, and geothermal has been started to use significantly. From renewable energy sources wind energy has taken considerable attention to generate electricity due to being developed technology. Moreover, wind power plants (WPPs) are installed in many countries to benefit from clean source of electricity. Also, it is known that to meet increasing demand in peak hours energy storage has become crucial and many energy storage systems are utilized. Since environmental concerns have been risen over time, necessity of using environmentally friendly energy storage systems such as pumped storage hydropower (PSH) has been one of the major issues. In this dissertation, emissions of two environmentally friendly systems Gökçekaya PSH (not commissioned yet) and Metristepe WPP (commissioned) both located in Turkey are investigated and compared by using life cycle assessment (LCA) method. To carry out LCA studies, one of the most common software GaBi is used and CML impact categories are considered to evaluate emissions. In addition, to have comprehensive comparison of systems, cost of the systems are calculated and compared. Besides, whether these systems compensate their investments in 20 years lifetime or not is revealed.