Manet için öncelik farkındalıklı yeni bir yönlendirme protokolü
A new routing protocol with priority awareness for manet
- Tez No: 648522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde iletişim için birçok alanda kablosuz ağlar kullanılmaktadır. Kablosuz cihazlar arasında altyapıya dayalı iletişim kurulabildiği gibi altyapıya sahip olmadan da iletişim kurulabilmektedir. Altyapıdan bağımsız tasarsız ağlarda (Ad Hoc Network) ağ içerisindeki tüm cihazlar gerektiği durumlarda yönlendirici rolü üstlenebilmektedir. Düğümlerin hareketli de olabildiği gezgin tasarsız ağlar (Mobile Ad Hoc Networks) askeri alanlar, çevresel bilgilerin takibi, sağlık, afet durumları, akıllı araçlar, insansız hava araçları, ev uygulamaları gibi pek çok uygulama alanına sahiptir. Bu ağlarda karşılaşılan başlıca zorluklar düğümlerin hareketli olması ve kapasitelerinin kısıtlı olmasıdır. Verilerin uçtan uca hızlı ve mümkün olan en az paket kaybıyla ulaştırılması ihtiyacı da araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Acil durumlarda altyapıda oluşan problemlerden dolayı iletişim kısıtlı olabilir ya da hiç mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda gezgin tasarsız ağlar kullanılarak iletişim sağlanabilir. Bir ağ içerisinde bulunan düğümlerin temsil ettiği cihazlar ya da canlıların bir acil durum senaryosunda hedef düğüme hızlıca mesaj iletmesi gerekmektedir. Acil durumlarda bazı düğümler sürekli aktif bir iletişime ihtiyaç duyabilirler. Bu tür durumlar için öncelik farkındalıklı bir yöntem çözüm olarak tercih edilebilir. Görevi olmayan bir düğüm, çevresinde devam eden bir acil durum iletişimini yavaşlatmamak ya da engellememek için rota alternatifleri arasından en az aktif acil iletişiminin olduğu rotayı tercih etmelidir. Böylelikle önemli düğümlerin iletişimi ektilenmemiş olup, diğer düğümler de birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bu tez çalışmasında acil durum senaryosu içeren gezgin tasarsız ağlar için öncelik farkındalıklı, AODV (Ad Hoc On-Demand Distance Vector) tabanlı yeni bir yönlendirme protokolü sunulmaktadır. Önerilen protokol çeşitli acil durum senaryolarında ns-3 benzetim ortamı kullanılarak test edilmiştir ve ağın geri kalanında da açlık oluşmasına sebep olmadan aciliyet içeren akışların uçtan uca gecikmeleri ortalama %29.8 oranında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays wireless networks are widely used for communication in several areas. Communication between wireless devices is possible either with infrastructure or without infrastructure. In ad hoc networks, which is without infrastructure, all nodes in a network can behave as a router if needed. Mobile ad hoc networks, where the nodes can be mobile, have many applications such as military areas, environmental information tracking, health applications, disaster situations, smart vehicles, unmanned aerial vehicles and smart home applications. Major problems encountered in ad hoc networks are node mobility and limited resources. The need for data to be delivered end-to-end quickly and with the least possible packet loss also attracts the attention of researchers. In emergency scenarios, communication can be limited or not possible due to problems occurred on infrastructures. Mobile ad hoc networks can be used in this kind of situation to provide continuous communication. Devices or living beings represented by nodes in an ad hoc network has to transmit messages immediately to the destination node in an emergency scenario. In this case, some nodes may need continuous active communication. In such cases, a priority-aware method may be preferred as a solution. A node without an urgent task has to choose the least active route amongst the route alternatives to not slow down or completely block active urgent data transmission. Thus, without affecting the important nodes' communication, other nodes can also communicate with each other. The study presented in this thesis proposes a new priority aware, AODV based routing protocol for mobile ad hoc networks in an emergency scenario. The proposed method has been tested using ns-3 simulation tool in various emergency scenarios and urgent flows achieve reduced end-to-end delays by 29.8% without causing starvation in the rest of the network.