Türkmenistan'da yatırım öncelikleri ve finansman kaynakları
Financial resources and investment priority in Türkmenistan
- Tez No: 94768
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
150 ÖZET Türkmenistan zengin maden kaynaklarına sahiptir. Özellikle petrol ve doğal gaz en önemli yeraltı kaynaklarıdır. Çıkarılan petrolün kalitesi çok yüksektir ve henüz işlenmeye başlanmamış geniş petrol sahaları bulunmaktadır. Türkmenistan büyük doğal gaz rezervlerine sahip olan ülkedir. Devlet yatırım planlarında petrol, gaz ve kimya sektörüne öncelik göstermektedir.“2010 Yılına kadar ki Dönemde Türkmenistan'daki Sosyo-Ekonomik gelişmelerin Stratejisi Hakkındaki”Türkmenistan Devlet Başkanı Program Tasarısı kabul edilmiştir. Sanayi sektörü büyük ölçüde, enerji, diğer doğal kaynaklar ve pamuğa dayanmaktadır. Ülkede 61 tekstil fabrikasının üretimi toplam sanayi üretiminin üçte birini teşkil etmektedir. Suni gübre, sülfürik asit, amonyak, deterjan ve diğer kimya tesisleri ile birlikte petrol işleme ve elektrik üretimine yönelik büyük kapasiteli yatırımların sayısı 38'dir. Çarcev2de süperfosfat fabrikası, Kara Boğaz Göl bölgesinde murabilite, Govurdak'ta sülfür, Çeleken yarımadasında İyot ve bromin fabrikaları vardır. İstihdam fazlası olan, verimli olmayan, düşük kalite standartlarda üretim yapan sanayi kuruluşlarının yeniden yapılanmaları gerekmektedir. Ancak bunun için gerekli olan rehabilitasyon çalışmalarını ve daha sonraki aşamalarda bunların özelleştirilmesini gerçekleştirecek kadroların eksikliği, müteşebbis bir sınıfin olmaması ülke için çözümün kısa vadede yabancı kaynaklı olmasını gerektirmektedir. Ülkenin bu durumu nedeniyle tarıma dayalı sanayi ile tarıma girdi sağlayan sanayilerin ülkede gelişimi için büyük potansiyel bulunmaktadır.151 1 999 yılında kamu ve iktisadi gelişmelerin maliyetinin karşılanması için yaklaşık 8 trilyon Manat değerinde yatırım yapılmıştır. Sosyo-kültürel faaliyetlerin finansmanı, bütçeye bağlı alanın finansman giderleri arasında önemli yer teşkil etmektedir. Günümüzde Türkmenistan'da az sayıda mali piyasa faaliyet göstermektedir. Şu anda halkın tasarruflarını toplayabilecek yatırım kuruluşları mevcut değildir. Menkul kıymetler yatırım fonları ve özel emekli fonları mevcut değildir. Bu durum, sermaye borsasının kurulması ve geliştirilmesi için ümit vermiyor gibi gözükse de kısa ve uzun vadeye yönelik bazı faaliyetlerin uygulanması gerekir. Modern finansman tekniklerden Türkmenistan'da esas olarak Leasing kullanılmaktadır. Factoring ve Forfaiting bir kaç banka tarafından uygulamaya konulmuştur, ancak bu aşamada ülkemizde uygulamaya yeni başlamış sınırlı bir yöntemlerdir. Türkmenistan'da ortak işletme sayısı yıldan yıla artmaktadır. Ortak girişimcilik, iktisadi işbirliğin yeni formu olup, yasal temele oturtulmuştur. En fazla ortak işletmeler Türk firmaları ile birlikte kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
152 ABSTRACT Turkmenistan has rich mineral resources. Especially oil and natural gas are the chief reserves. In the investment plans, the government gives priority to the oil, gas and chemical industries. The Draft Program of President of Turkmenistan related to“The Strategy of Social-Economic Developments in Turkmenistan Until 2010”has been accepted. The industrial sector depends mainly on energy, other natural resorces and cotton. The production of 61 textile factories represents one third of the total industrial production. The number of capacity investments related to oil refinery and electricity production together with chemical establishments is 38. Unproductive industrial firms which have excess employment and low quality standards must be restructured. But, the lack of staff who will carry out the rehabilitation and privatization and the absence of entrepreneurship require the foreign oriented solution in the short term. Because of this situation of the country, there is a huge potential to expand for the agricultural industry and the industries that provide inputs for agrilculture. In order to cover the costs of public and economic developments 8 trillon Manat worth investments were made in 1999. The financing of social-culturel activities represents an important element of government budget.153 Few financial markets operate in Turkmenistan at present. There are no investment institutions that will collect the people's savings.There are no mutual funds and private pension funds. Even though this situation does not seem to raise hopes to establish and develop a securities exchange, something should be done in the short and long terms. As a modem finance technique mainly leasing is used in Turkmenistan. Factoring and forfaiting have been put into practice by a few banks, but they are limited methods at this stage. The number of joint ventures in Turkmenistan increases year by year. Joint ventures that have a legal base, are the new form of economic cooperation. Most joint ventures have been established with Turkish firms.