Investigation the risk of autism by evaluating prenatal and postnatal exposure to traffic-related air pollution
Doğum öncesi ve sonrası trafik kaynaklı hava kirliliğine maruz kalma ile otizm spektrum bozukluğu ASD) arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak
  1. Tez No: 648524
  2. Yazar: TAMER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. TAMER DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (ASD), hızlıca artan bir yaygınlıkla çocukluğun ilk yıllarında ortaya çıkan ve çocuğun iletişim ve sosyalleşme yetilerini etkileyen nörogelişimsel bozuklular grubudur. Son zamanlarda trafik kaynaklı hava kirliliğine (TRAP) maruz kalma ve Otizm spektrum bozukluğu (ASD) arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, trafik kaynaklı hava kirliliği ve 4 hava kirleticisi (NO2, O3, PM10, PM2.5) ve Otizm spektrum bozukluğu (ASD) arasındaki ilişkiyi lojistik regresyon modellerini ve değişken seçim yöntemlerini kullanarak ortaya çıkarmak / incelemektir. Sonuçlar, [IQR] artışı başına ASD için ayarlanmış olasılık oranının (AOR), ilk yıl boyunca NO2'ye maruz kalmayla güçlü, ikinci yıl boyunca O3'e, NO2'ye (üçüncü üç aylık dönemde eyaletler arası otoyollardan; ilk yıl boyunca ilçe otoyolundan; ilk yıl boyunca şehir caddesinden; tüm gebelik boyunca tüm yollardan; ilk üç aylık dönemde tüm yollardan çıkan) maruz kalmayla orta derecede, ve ikinci üç aylık dönemde eyaletler arası otoyollardan çıkan NO2'ye ilk üç aylık dönemde O3'e ve ikinci yılda PM2.5'e maruz kalma ile zayıf bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Ek olarak, dördüncü ve birinci çeyrek maruz kalmaları karşılaştırıldığında, üçüncü üç aylık dönemde eyaletler arası otoyollardan çıkan NO2 için AOR 15.47, ilk üç aylık dönemde tüm yollardan çıkan NO2 için 5.00 idi ve üçüncü ile birinci çeyrek maruz kalmaları karşılaştırıldığında, AOR ikinci yılda PM2.5 için 2.31 idi. Sonuç olarak, ilk yıl NO2'deki her 7.1 ppb [IQR] artış için NO2'ye maruz kalma ile ASD arasında güçlü bir ilişki tespit edildi ve ayrıca birinci ve üçüncü üç aylık dönem boyunca NO2'nin, ikinci yıl boyunca PM2,5'nin daha yüksek düzeyine maruz kalan denekler artan ASD riski ile ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD ) which is a group of neurodevelopmental disorder that appears during the first few years of a child's life affecting a child's communication and socialization abilities with increasing prevalence. Recently, several recent studies have found associations between exposure to traffic-related air pollution (TRAP) and ASD. The primary aim of this study is to investigate/examine the relation between TRAP and four air pollutants (NO2, O3, PM10, PM2.5) and ASD during prenatal or post-natal by using multiple logistic regression models and variable selection methods. Results show that the adjusted odds ratio (AOR) for ASD per IQR increase was strongly associated for exposure to NO2 during the first year period, was moderately associated for exposure to NO2 (from interstate highways during the third trimester; from the county highway during the first year; from city street during the first year; from all roads during the all pregnancy; from all roads during the first trimester) and O3 during the second year, and weakly associated with exposure to NO2 from interstate highways during the second trimester, O3 during the first trimester and PM2.5 during the second year. Additionally, comparing fourth to first quartile exposures the AOR was 15.47 for NO2 from interstate highways during the third trimester, was 5.00 for NO2 from all roads during the first trimester, and comparing third to first quartile exposures the AOR was 2.31 for PM2.5 during the second year. As a result, a strong relationship between NO2 exposure and ASD was detected for each 7.1 ppb [IQR] increase in NO2 during the first year and subjects exposed to a higher level of NO2 during the first and third trimester, and PM2.5 during the second year was also associated with increased risk of ASD.