Çeşitli maya suşları kullanılarak ekmek aroma bileşenlerinin üretimi ve optimizasyonu
Production and optimization of bread aroma compounds by using various yeast strains
  1. Tez No: 648547
  2. Yazar: RAMAZAN NİÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekmeğin aroması, ürünün kabul edilebilirliği açısından öne çıkan duyusal özelliklerin başında gelmektedir. Özellikle son yıllarda tüketicilerin aromatik ekmek arayışında olması, buna karşılık hızlı fermantasyonla üretilen ekmeklerdeki aroma eksikliği, tüketiciler tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk aşamasında, ekmekçilik açısından önemli uçucu aroma bileşiklerini üretebilme kabiliyeti yüksek maya türlerini belirlemek amacıyla 20 farklı maya suşu kullanılmıştır. Uçucu aroma bileşikleri ile maya suşları arasındaki ilişki incelenmiş; Saccharomyces cerevisiae (S. cerevisiae) PFC121, Kluyveromyces marxianus PFC120 ve S. cerevisiae PFC107 suşları ön plana çıkmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, S. cerevisiae PFC121 ile yapılan fermantasyon deneme deseni; 20 oC ve 30 oC fermantasyon sıcaklığı; 4 ve 6 başlangıç pH'sı; 24,48 ve 72 saat fermantasyon süresi; tam buğday, çavdar ve yulaf unu substrat türleri kullanılmıştır. Yapılan optimizasyon çalışmasında; PLS-R, PCA ve Isı Haritası modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aroma of bread is one of the most prominent sensory features in terms of product acceptability. Especially in recent years, consumers have been in search of aromatic bread and the lack of aroma in breads produced by quick fermentation is negatively viewed by consumers. In the first stage of this thesis, 20 different yeast strains were used in order to determine the yeast species with high ability to produce volatile aroma compounds important for bakery. The relationship between volatile aroma compounds and yeast strains was investigated; Saccharomyces cerevisiae (S. cerevisiae) PFC121, Kluyveromyces marxianus PFC120 and S. cerevisiae PFC107 strains came to the fore. In the second phase of the study, fermentation experiment design with S. cerevisiae PFC121; 20 oC, 30 oC; 4, 6 pH; 24,48 and 72 hours; whole wheat, rye, and oat flour were used. In the optimization study; PLS-R, PCA and Heat Map model was created.