Demiryolu üstyapı makinelerinin çalışma koşullarına göre ortaya çıkan risklerin iş kazasına etkisi
The effect of risks on work accidents according to the working conditions of railway superstructure machines
- Tez No: 648564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Türkiye de son zamanlarda ulaşım sektöründe artışlar olduğu görünmektedir. Özellikle demiryolu sektöründe bu artış diğer ulaşım sektörlerine göre daha yüksektir. Türkiye de olan konvansiyonel hatların yenilenerek hızlı tren hatlarına çevrilmesi ve sıfırdan yüksek hızlı tren hatlarının yapımı da bu süreç içinde hız kazanmıştır. Buna bağlı olarak demiryolu hattında kullanılan makinelerin de hız limitleri, kullanım amaçları, demiryolu hattının kullanım süreleri ve hattın üzerinden geçen yük miktarları artacaktır. Bunun sonucunda demiryolu hattında standartların dışında olan bozulmalar meydana gelecektir, meydana gelen bozulmalar ve arızaların giderilmesi için demiryolu hattının tamamen veya kısmen kapatılması demiryolu hattında bakım, onarım ve tamirat işlemlerinin yapılmasına neden olacaktır. Bu işlemler yapılırken demiryolu makineleri kullanılacaktır. Demiryolu makinelerin çalışmasında demiryolu hat üzerinde meydana gelebilecek kazaları göz önünde bulundurularak hangi önlemlerin alınması gerektiği ve bu önlemlerin belirlenmesi hususunda risk analizi yapılması da önem kazanmıştır. Tezimin amacı, demiryolu üstyapı makineleri kullanılan çalışmalarda risk analizleri yapılarak, çalışmalar esnasında göz ardı edilen kısımların öne çıkmasını sağlayıp demiryolu bakım, onarım ve tamirat çalışmalarına katkı sunarak, demiryolu üstyapı makine kaynaklı iş kazalarının azalmasına vesile olmayı umut ediyorum.
Özet (Çeviri)
Turkey also appear to have had recent increases in the transport sector. Especially in the railway sector, this increase is higher than other transportation sectors. Turning to the renewal of conventional lines with high-speed train lines in Turkey and also the construction of high-speed rail line from scratch has gained momentum in the process. Accordingly, the speed limits of the machines used in the railway line, the purpose of use, the usage period of the railway line and the amount of load passing over the line will increase. As a result non-standard disturbances will occur in the railway line, and closing the railway line completely or partially in order to eliminate the breakdowns and malfunctions that occur will cause maintenance, repair and repair works on the railway line. In the operation of railway machines, taking into account the accidents that may occur on the railway line, which measures should be taken and risk analysis has become important in determining these measures. The aim of my thesis is to make risk analyzes in the works using railway superstructure machines, to highlight the parts that are ignored during the works, and also to contribute to the maintenance, repair and repair works of the railway, and I hope to reduce the work accidents caused by the railway superstructure machinery.