Demiryolu üstyapı yönetimi için bulanık tabanlı bir karar destek modeli
A fuzzy-based decision support model for railway superstructure management
  1. Tez No: 695311
  2. Yazar: SUEDA MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN CİHANGİR BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Demiryolu ulaştırması; güvenlik ve yüksek kapasite imkânları ile diğer ulaşım türlerine kıyasla önemli bir konuma sahiptir. Bu avantajları ile kullanım hacmi gün geçtikçe artmaktadır. Artan demiryolu kullanımı Bakım ve Yenileme (B&Y) çalışmalarını hızlandırmakta, etkili bir üstyapı yönetimini önemli hale getirmektedir. Farklı bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşan demiryolu üstyapısı, işletme aşamasında birçok belirsiz faktörden etkilenir. Bu durum demiryolu üstyapı yönetimini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple başarılı bir üstyapı yönetimi için belirsizlik etkin bir şekilde ele alınmalıdır. Bahsedilen sorunların üstesinden gelecek bir karar verme modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, demiryolu bileşenlerinden bir olan traverse odaklanarak demiryolu hattı B&Y çalışmalarında belirsizlikle nasıl mücadele edilebileceği açıklanmıştır. Tüm hesaplamalar, gelecekteki çalışmalara rehberlik etmesi için ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Önerilen model Türkiye'de bir demiryolu hattına uygulanmış ve başarısı ortaya konmuştur. Bu çalışmayla, etkili bir üstyapı yönetimi için belirsizlikle mücadele etmenin ne kadar önemli olduğu gösterilmektedir. Önerilen modelin demiryolu üstyapı yönetiminde hem araştırmacılar hem de uygulayıcılar için umut verici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Railway transport has an important position compared to other modes of transportation with its safety and high capacity possibilities. With these advantages, the usage volume is increasing day by day. This activity in railways accelerates maintenance and renewal requirements and makes effective railway track management important. The railway track, which is formed by the combination of different components, is affected by many uncertain factors during the operational phase. This situation complicates the railway track management. Therefore, uncertainty must be dealt with effectively for a successful track management. There is a need for a decision-making model that will overcome these problems. In this thesis, it is explained how uncertainty can be tackled in railway track maintenance and renewal studies by focusing on the sleeper from railway components. All calculations are given in detail to guide future studies. The proposed model was applied to a railway line in Turkey and demonstrated its successful performance. This study indicates how important it is to handle uncertainty for effective railway track management. The proposed model is believed to be promising for both researchers and practitioners in railway track management.