Political economy of energy in Turkey
Türkiye'de enerji ekonomisi
- Tez No: 648597
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ekonomi hızla büyüdükçe Türkiye'nin enerji ihtiyaçları ve ithal edilen enerji kaynaklarına bağımlılığı 2000'li yıllar itibari ile artmış, bu da yerli enerji üretimini arttırmayı amaçlayan enerji politikalarına daha fazla odaklanmaya yol açmıştır. Ancak, enerji yatırımları artmış ve enerji piyasalarına yeni firmalar gitmiş olsa da, uygulanan enerji politikaları Türkiye'nin enerji sorunlarını çözmekte yetersiz kalmıştır. İthal edilen enerji kaynaklarına bağımlılık devam ederken, yeni çevresel sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu tezde, Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarını ve kaynaklarını inceledikten sonra, uygulanan enerji politikaları ve sonuçlarını analiz ediyorum.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy needs and dependence on imported energy resources have increased in the 2000s, as the economy rapidly grew, leading to an increased focus on energy policies aiming to increase domestic energy production. However, the energy policies implemented fell short of solving Turkey's energy problems, even though energy investments have increased and new firms entered into the energy markets. The dependency on imported energy sources continued, while new environmental problems arose. In this thesis, after examining Turkey's energy needs and sources, I analyze the energy policies implemented and their consequences.