Roland Topor'un oyunlarında grotesk öğeler
Grotesque items of Roland Topor's stage acts
- Tez No: 648598
 - Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma ile Fransız tiyatrosunun yazarlarından biri olan“Roland Topor'un Oyunlarında Grotesk Öğeler'in incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın başlangıcında Grotesk kavramına giriş, Grotesk'in ne olduğuna dair bilgilendirme ve Grotesk'in Bileşenleri ve diğer kavramlarla ilişkisi irdelenirken diğer bölümlerinde Topor'un hayatı, eserleri, tiyatroya ve dünyaya olan bakışı ele alınarak, grotesk kavramını kullanma teknikleri belirtilmiştir. Grotesk kavramının tanımlanabilmesi için, Mikhail Bakhtin'in ''Rabelais ve Dünyası'' ve ''Karnavaldan Romana'' adlı kitaplarından hareket edilmiş olup, ona ek olarak Wolfgang Kayser'in ''The Grotesque in Art and Literature'' adlı eserindeki görüşlerinden de faydalanılmıştır. Groteskin özellikleri ve işlevleri belirlenerek kuramsal bir anlatım oluşturulmuştur. Bu anlatımdan yola çıkarak yazarın ”Jokonun Doğum Günü“ ve ”Masanın Altında" adlı tiyatro eserlerindeki grotesk ögeler incelenmiş ve benzer grotesk örnekler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the grotesque features of Ronald Topor, one of the authors of French theater, in theater plays. At the beginning of the work, the techniques of using the grotesque concept are mentioned, taking into consideration Topor's view of life, works, theater and the world. In order to be able to define the Grotesque concept, it was based on Mikhail Bakhtin's book Carnivalan Romana and Wolfgang Kayser's The Grotesque in Art and Literature. Grotesque properties and functions were determined and theoretical expression was formed. The grotesque use of Topor in theater works, mainly“Joco's Birthday”and“Under the Table”games, was examined and compared with similar grotesque examples.