Spaces of an escapist utopia: An inquiry into the Yeşil Yurt dream of Servet-i Fünun
Bir kaçış ütopyasının mekanları: Servet-i Fünun'un Yeşil Yurt hayaline dair bir araştırma
- Tez No: 648604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tarih boyunca insanoğlu birçok ütopya üretti ve bu ütopyacı vizyonları yapılı çevreyi şekillendirmek, toplumları yönetmek ya da sadece gerçeklikten kaçmak amacıyla kullandı. Ütopya tartışmalarında derinleşebilmek amacıyla bu çalışma mimari ve edebi araçlarla üretilmiş ve son safhasında fiziksel bir yapıya dönüşmüş olan, 19. Yüzyılda üretilmiş bir ütopyaya, Yeşil Yurt'a odaklandı. Bu sebepten ötürü Yeşil Yurt masaya yatırılırken çeşitli mimarlar, sosyologlar, politik bilimciler, yazarlar ve filozofların düşünceleri ve ütopyacı üretimleri incelenerek yeni bir kavramsal çerçeve oluşturulmak üzere kullanıldı. Böylece Yeşil Yurt'un ütopyacılık ve mimarlık kapsamında tartışılabilirliği sağlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, humankind has created many utopias and has used the utopian vision to build the physical environment, govern the social life or just escape from the existing reality. In order to elaborate discussions on utopias, this thesis is focused on Yeşil Yurt which was created in the late 19th century by literary and architectural tools that later turned into a single realized building. Discussing Yeşil Yurt's interaction with architecture, literary spaces and utopianism, various architects', sociologists', political scientists', writers' and philosophers' thoughts and their utopian creations are analysed and then synthesized to create a framework. This framework will enable Yeşil Yurt, which is mainly a utopia of escape within the literary space of the Turkish intellectuals, to be studied in the general scope of utopianism and architecture.