Reproduction of postmodernism on representations of space a case of Denizli
Mekanın temsillerinde postmodernizmin yeniden/üretimi Denizli örneği
  1. Tez No: 705816
  2. Yazar: FIRAT CAN BALKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezin iddiası, uzaysal eylemlerin 'mekanın temsilleri' aracılığıyla analiz edilebileceğidir. Postmodernizm hala en güçlü kültürel ve entelektüel akımdır. Bu tez postmodernizmin Denizli ana caddesinde nasıl pratiğe döküldüğünü mekanın temsilleri aracılığıyla anlamaya çalışmaktadır. 'Dil Oyunları' postmodernizmin temel mantığı olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak, 'kaçıs'ın (escapism) da önemli özellikleri arasında olduğu iddia edilmektedir. Bu kavramlar Lefebvre'den esinlenerek üçlü ilişkiye (triad) yerleştirilmiştir. 'Dil Oyunları' ve 'kaçış' postmodernizmin 'mekânın temsilleri' üzerindeki pratiğini açıklamak için kullanılmıştır. Denizli genellikle emek-yoğun endüstri üretimiyle genişlemekte olan Türkiye'de bir şehirdir. Türkiye'nin ve Denizli'nin gene ekonomik durumu 'küresel işçi sınıfı''na yakındır. Postmodernizm aynı zamanda 'küresel orta sınıf' olmayı vaaz vermektedir ve bu yüzden Denizli'nin pozisyonu çelişkilidir. Bu Denizli'yi ilginç kılan bir diğer sebeptir. 'Dil Oyunları'nın uygulamaları ana caddede mekanın temsilleri üzerinden analiz edilmiştir. Kaçışcı (escapist) kavramlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Veriyi kaydedebilmek ve sunmak için fotoğraflar çekilmiştir. Fotoğraflar sistematik olarak analiz edilip, ilgili fenomenler SPSS yardımı ile çalışılmıştır. Sonuç olarak, Denzili'nin bu çelişkili durumu, bir yandan yerellikten gurur duyup bir yandan ondan kaçma isteği, onu mekanın temsillerini postmodernizmde sıkça gözlenen şizofrenik bir şekilde kullanmaya yönelttiği iddia edilebilir. 'Kaçış' (escapism) formu olarak“uzağın şu an'a gelmesi”“şu an'ın uzağa gitmesinden”daha baskın olarak gözlemlenmiştir. Denizli için bu“uzak”küreselleşme olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Claim of this thesis is that spatial actions can be analyzed through 'representations of space'. Postmodernism is still the strongest intellectual and cultural wave. This thesis tries to understand how postmodernism is practiced through 'representations of space' on a main street of Denizli. 'Language Games' are widely accepted as the main logic of postmodernism. Addition to this, 'escapism' is argued to be one of the crucial aspects. Inspired from Lefebvre, these are put in a 'triad' to understand the practice of postmodernism. 'Language Games' and 'escapism' are used to explain practice of postmodernism on 'representations of space'. Denizli is an expanding town with mainly labor-intensive industrial production in Turkey. Economic conditions of Denizli and Turkey resembles to being a 'global working class'. Postmodernism includes preaching of being a 'global middle class' and this situation of Denizli creates a contradiction. This is another reason why Denizli is interesting. Applications of language games are analyzed on the main street through representations of space. Escapist notions are tried to be detected. The visual depictions of the street's front were used as data. These photographs were systematically analyzed and some of the phenomena were interpreted with the help of SPSS software. Denizli id observed to hold a contradictory situation, almost a“schizophrenic”use of representations of space: by being proudly local while trying to escape it.“Far-away (i.e., globalism) coming to”Denizli instead of Denizli“going to far away”is the observed form of escapism.