Kedi ve köpeklerin meme tümörlerinde hipoksi, anjiyogenez ve tümör mikroçevresinin, immunohistokimyasal ve histopatolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of tumor microenvironment, hypoxia and angiogenesis by immunohistochemical and histopathological methods in mammary tumors of dogs and cats
  1. Tez No: 648626
  2. Yazar: ERDİNÇ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Oncology, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne 2015-2019 yılları arasında getirilen kedi ve köpeklerin meme tümörü biyopsi örneklerine ait parafin doku kesitlerinin tümör mikroçevresi, hipoksi ve anjiyogenez ile ilişkisi immunohistokimyasal yöntemle belirlenerek boyamada kullanılan CD31, VEGF, HİF-1a, CD68, CD163 antikorlarının birbirleri ile ve gözlenen histopatolojik değişikliklerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini teşhis amacıyla getirilen değişik ırk ve yaşlarda 34 köpek ve 12 kediye ait toplam 46 olgunun meme dokusu örneği oluşturdu. Köpeklerde incelenen olguların 28'i malign, 6'sı benign olarak sınıflandırıldı. Kedilerdeki olguların ise 9'u malign, 3'ünü benign tümörler oluşturuyordu. Köpeklerin yaşları 4-15 yaş (ort. 9.24) ve kedilerin yaşları 1-14 yaş (ort. 9.6) arasında değişti. Köpeklerde en yüksek meme tümörü insidensi 5-8, kedilerde ise 9-12 yaş aralığında görüldü. Köpek ırkları çeşitlilik göstermekle birlikte en fazla tümör saptanan köpek ırkının (n:14) Terrier olduğu ve bunların çoğunluğu malign özellik (n:13) gösterirken; tümör tipi olarak da miks karsinomların (n:9) çok sayıda olduğu dikkati çekti. Kedilerde ise en fazla Melez (n:7) ırkta tümör tespit edildi. Köpeklerde ve kedilerde incelenen tümörlerde CD31, VEGF, HİF-1a, CD68, CD163 antikorları ile benign ve malign tümörler arasına anlamı bir ilişki yoktu (p>0,05). Köpeklerin malign tümörlerinde MDD'si ile tümör büyüklüğü ve tümör nekrozu arasındaki ilişki anlamlıyken (p0,05). Ayrıca köpeklerde Grade'ler ayrı ayrı değerlendirildiğinde Grade 2 ile Grade 3 arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıyken (p0,05). Kedilerin malign tümörlerinde histolojik grade, tümör büyüklüğü, mitotik skor, LVİ, nekroz özellikleri bakımından anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between tumor microenvironment, hypoxia and angiogenesis of the paraffin tissue sections of cats and dogs brought to Selcuk University Veterinary Faculty and Bornova Veterinary Control Institute between 2015-2019 by using immunohistochemical method and used in staining CD31, VEGF, HIF-1a, CD68, CD163 antibodies with each other and histopathological changes observed. The material of the study consisted of 46 mammary tissue samples of belonging to 34 dogs and 12 cats of different breed and ages brought for diagnostic purposes. Of the cases examined in dogs, 28 were classified as malignant and 6 as benign, while 9 of the cases in cats were malignant and 3 were benign tumors. The ages of dogs ranged from 4-15 years (average 9.24) and cats ages ranged from 1-14 years (avarage 9.6). The highest incidence of mammary tumors in dogs was between 5-8 years and in cats between 9-12 years. Although the dog breeds are diverse, the dog breed (n: 14) with the most tumors detected is the Terrier and most of them show malignant features (n: 13); it was noteworthy that there were many mixed carcinomas (n: 9) as tumor types. In cats, most tumors were detected in the crossbred (n: 7). In tumors examined in dogs and cats, there was no significant relationship between CD31, VEGF, HIF-1a, CD68, CD163 antibodies and benign and malignant tumors (p>0,05). While the relationship between MDD and tumor size and tumor necrosis was significant (p 0,05). In addition, when the grades and were evaluated separately in dogs, the relationship between Grade 2 and Grade 3 was statistically significant (p0,05). No significant relation was found in malignant tumors of cats in terms of histological grade, tumor size, mitotic score, LVI, necrosis characteristics (p> 0,05).