Dentigeröz kistlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of dentigerous cysts by cone beam computerized tomography
  1. Tez No: 648625
  2. Yazar: NUR ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahiye tedavi amaçlı başvuran hastaların en sık şikayetlerinden biri gömülü diştir. Ağız boşluğundaki herhangi bir diş gömülü kalabilir ancak en sık etkilenen dişler alt üçüncü molar diş, üst üçüncü molar diş, üst kanin dişler ve mandibuler 2. premolar dişlerdir. Popülasyondan popülasyona değişiklik gösterse de gömülü dişler çevresinde kist veya tümör oluşma ihtimali %1,44-3,1 arasında değişmektedir. Bu çalışmanın amacı; dentigeröz kistlerin teşhisinde bilinen radyografik karakterlerinin yanısıra sadece 3 boyutlu görüntüleme ile farkedilebilecek özelliklerinin üzerinde durmak ve genel radyografik karakterlerini detaylı bir şekilde sunmaktır. Bu çalışmaya histopatolojik olarak dentigeröz kist tanısı konmuş 6-88 yaş arasında, 76 hasta (46 erkek, 30 kadın) dahil edildi. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile hastaların elde edilmiş görüntüleri üzerinde folikül aralığı ve kistin boyutları gibi nicel ölçümler ile dentigeröz kistlere ait nitel özellikler değerlendirildi. Sonuç olarak etkilenen hasta popülasyonunun yaş ortalamasının literatürdeki çalışmalardakine göre biraz daha yüksek olduğu, en sık mandibulanın (%77,2) dentigeröz kistlere ev sahipliği yaptığı, en sık mesioanguler açılı (%44,3) dişlerin dentigeröz kistten etkilendiği, daha çok ilk 3 dekatta lamina dura kaybı yaşandığı tespit edilmiştir. Ayrıca posterior bölgedeki kistlerin %17,7'si komşuluğundaki dişe etki ederken, bu durumun anterior dişlerde %52,9 olduğu, lezyon sınırlarının lokalizasyon ile ilişkisi incelendiğinde posterior bölgedeki kistlerin %95,2'sinin, anterior bölgedeki kistlerin ise %58,8'nin düzgün sınırlı olduğu görülmüştür. Bilateral dentigeröz kist, bir dentigeröz kist içerisinde birden fazla diş barındırma durumu, dentigeröz kistin odontomadan derive olması gibi sık görülmeyen bulgulara rastlanmış olması daha geniş örneklem ile daha kapsamlı araştırmayı ihtiyaç olarak kılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most common complaints of patients applying for oral and maxillofacial surgical treatment is impacted tooth. Any tooth in the oral cavity may remain impacted, but the most commonly affected teeth are the lower third molar tooth, the upper third molar tooth, upper canine teeth and mandibular teeth. Although among the populations can be change, the likelihood of a cyst or tumor around implanted teeth ranges from 1.44 to 3.1%. The purpose of this study is; in addition to the known radiographic characteristics in the diagnosis of dentigerous cysts, to emphasize the features that can only be recognized by 3D imaging and to present the general radiographic characteristics in detail. Seventy-six patients (46 males, 30 females) between the ages of 6 and 88, who had histologically diagnosed dentigerous cysts participated in this study. Conical beam computerized tomography was used to evaluate the qualitative characteristics of dentigerous cysts with measurements such as follicular space and cyst' size on the images obtained from patients. As a result, it was found that the mean age of the affected patient population was slightly higher than other of the studies in the literature. The mandible was the most frequent housed in 77.2% dentigerous cysts, the mesioanguler angulated teeth (44.3%) were most affected by dentigerous cysts, lamina dura has been detected. In addition, 17.7% of the cysts in the posterior region affected the adjacent tooth, which was 52.9% in the anterior teeth. When the border of the lesions was related to localization, it was seen that 95.2% of the cysts in the posterior region and 58.8% of the cysts in the anterior region were properly restrained. Bilateral dentigerous cyst, multiple dental retention in a dentigerous cyst, dentigerous cysts, and uncommon findings such as dentigerous cysts were encountered, necessitating more extensive investigation with larger sample size.