Farklı endodontik giriş kavite tasarımlarının kanal tedavili dişlerin kırılma direncine etkisi
The effect of different endodontic access cavity designs on the fracture resistance of root canal treated teeth
- Tez No: 648627
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TOPUZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, endodontik giriş kavite preparasyonu ve sonucunda kalan diş dokusu miktarının kanal tedavili dişlerin kırılma dayanıklılığına etkisi araştırıldı. 55 adet sağlam insan mandibular molar dişi seçildi ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile dişlerin hacimleri belirlendi. Sonrasında dişler aşağıdaki gibi 1 kontrol ve 4 test grubuna (n=11/grup) ayrıldı: kontrol grubu, sağlam dişler; grup 1, geleneksel endodontik giriş kavitesi (GEK) ile prepare edilen dişler; grup 2, daraltılmış/konservatif endodontik giriş kavitesi (DEK) ile prepare edilen dişler; grup 3, truss endodontik giriş kavitesi (TREK) ile prepare edilen dişler; grup 4, ninja endodontik giriş kavitesi (NEK) ile prepare edilen dişler ise grup 5 olarak belirlendi. Her gruba özel giriş kavitesi preparasyonlarından sonra grup içi standardizasyonu sağlamak adına dişler tekrar KIBT ile görüntülendi ve uzaklaştırılan diş hacimleri belirlendi. Sonrasında dişlere endodontik tedavi uygulandı ve dişler restore edildi. Tedaviyi takiben, örneklere Universal Test Cihazı (UTC) ile (Shimadzu, Kyoto, Japonya) dişlerin uzun eksenine 30 ̊ açıyla olacak şekilde kırılana kadar kuvvet uygulandı ve kırılma değerleri Newton cinsinden kaydedildi. Veriler tek yönlü varyans analizi ve Student- Newman- Keuls post hoc testi ile analiz edildi. En yüksek kırılma direncini sırasıyla kontrol ve NEK grupları sağladı ve ikisi arasında anlamlı fark bulunamadı (p > 0.05). TREK grubunun kırılma kuvveti ortalaması GEK den anlamlı olarak yüksek, kontrol grubundan ise düşük bulundu (p < 0.05). GEK ve DEK grupları sırasıyla en düşük kırılma direnci değerlerine sahip olmakla birlikte aralarında istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi (p > 0.05). Sonuç olarak, giriş kavite boyutunun küçültülmesi ile elde edilen dentin koruması, endodontik tedavili dişin kırılma direncini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of endodontic access cavity preparation and the volume of the remaining tooth substance on the fracture strength of endodontically treated teeth. 55 intact human mandibular molar teeth were selected and examined by cone-beam computed tomographic (CBCT) imaging. Then teeth divided into 1 control and 4 test groups (n = 11/group) as follows: control group, intact teeth; group 1, teeth prepared with traditional endodontic access cavity (TEC); group 2, teeth prepared with contracted/conservative endodontic access cavity (CEC); group 3, teeth prepared with truss endodontic access cavity (TREC); group 4, teeth prepared with ninja endodontic access cavity (NEC); group 5. After access cavity preparation, all tested teeth were endodontically treated and restored. The specimens were then loaded to a fracture in a universal loading machine (Shimadzu, Kyoto, Japan) and fracture values were recorded in newtons. The data were analyzed with 1-way analysis of variance and Student-Newman-Keuls post hoc analysis for multiple comparisons (P < .05). NEC and control group were not different from each other (P > .05) but these two groups were more resistant to fracture than the groups TEC and CEC (P < .05). The mean load at fracture for TREC was significantly higher than the one for the TEC and lower than the one for control group (P < .05) whereas no statistically difference was observed among TEC and CEC groups (P > .05). Dentin preservation obtained by cavity size reduction improves fracture strength of endodontically treated teeth.