Sedanter bireylerde 'Crossfit' egzersizlerinin temel motorik özelliklere etkisi
The effects of 'Crossfit' exercises on fundamental motor skills in sedentary
  1. Tez No: 648630
  2. Yazar: EMRE EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada sedanter bireylerde CrossFit egzersizlerinin temel motorik özelliklere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 24 sedanter erkek katılımcı, gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya dahil olan katılımcılar çalışma grubu ve kontrol gurubu olarak iki guruba ayrılmışlardır. Yaşları ortalaması 24,46±8,56 yıl, boyları ortalaması 1,77±0,05 m, vücut ağırlıkları ortalaması 73,10±7,76 kg deney grubunu, yaşları ortalaması 22,50±5,70 yıl, boyları ortalaması 1,77±0,04 m, vücut ağırlıkları ortalamaları 71,08±13,85 kg kontrol gurubunu oluşturmuşlardır. Çalışmaya katılan tüm katılımcılara 6 haftalık fitness adaptasyon programı uygulanmıştır. Deney grubu daha sonra 8 haftalık CrossFit programını uygulamıştır. Kontrol gurubuna bu sürede herhangi bir egzersiz yaptırılmamıştır. Çalışma ön test – son test modeline göre yapılmıştır. Çalışmaya katılımcıların 1 tekrar maksimum skuat testi, 30m sürat koşusu testi ve 3 dakika basamak testleri yaptırılıp değerleri kaydedilmiştir. 8 haftalık CrossFit antrenman programı belirlenmiş ve metabolik kondisyon, cimnastik, ağırlık egzersizleri çalışma grubuna göre planlanarak hazırlanmıştır. Program haftada 3 gün program uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to present the effects of CrossFit exercises on fundamental motor skills in sedentary. 24 sedentary healthy male participated in the study as a volunteers. The study participants were divided into two groups as study group and control group. The average age of the participants was 24,46±8,56 years, average height of them was 1,77±0,05 m, body weight average of 73,10±7,76 kg experimental group, average age of 22,50±5,70 years, average of height 1,77±0.04 m, body weights averaged 71,08±13,85 kg control group. A 6-week fitness adaptation program was applied to all the volunteers participating in the study. Then, 8-week CrossFit programme was applied to the experimental group. During this period, none of any exercise programme was carried out with the control group. The study was conducted according to the pretest-post test model. In the study, the squatmaximals of the subjects were 30m in speed. The run was taken in seconds and the 3-minute step test pulse values.