Ailesi ile birlikte ve ailesinden ayrı yaşayan üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete, stres ve stresle başa çıkma tarzları açısından karşılaştırılması
A comparison of depression, anxiety, stress levels and coping styles between university students who live with their parents and university students who do not live with their parents
  1. Tez No: 648629
  2. Yazar: HÜLYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı ailesi ile birlikte ve ailesinden ayrı yaşayan üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete, stres ve stresle başa çıkma tarzlarının karşılaştırılmasıdır. Bununla birlikte üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete, stres ve stresle başa çıkma tarzları cinsiyet ve sınıf düzeyine göre incelenmiştir. Çalışmanın yeri İstanbul'da bulunan Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsüdür. Çalışmanın örneklemini ise Haliç Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren 208 psikoloji öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada yer alan tüm katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testler uygulanmıştır. İlişki analizi için Pearson korelasyon testi, gruplar arası fark için Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre ailesinden ayrı yaşayan üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ailesi ile birlikte yaşayan öğrencilerden daha yüksektir. Ailesinden ayrı yaşayan üniversite öğrencileri stresle başa çıkma tarzlarından çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşımı daha çok kullanmaktadır. Yurtta kalan öğrencilerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşımı kullanma düzeyi aile evinde kalanlardan daha yüksektir. Aileden ayrı ev ortamında yaşayan öğrenciler ile yurtta kalan ve ailesiyle yaşayan öğrenciler arasında ise hiçbir alt boyutta anlamlı fark bulunmamıştır. Öğrencilerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım arasında negatif yönde, çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi ile sosyal destek arama arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Öğrenciler depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları cinsiyet açısından farklılık göstermemektedir. Birinci sınıf öğrencilerinin depresyon düzeyi üçüncü ve dördüncü sınıflardan, anksiyete ve stres düzeyleri ise üçüncü sınıflardan daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin sınıf düzeyleri ile kullandıkları stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare depression, anxiety, stress levels and coping styles of university students who live with their parents to university students who do not live with their parents. In addition depression, anxiety, stress levels and coping styles of university students are examined depending on their class level and gender. The location of the study is the Haliç University Sütlüce Campus in Istanbul. The sample of the study consists of 208 students studying at the Psychology Department of Haliç University. Sociodemographic Form, Depression Anxiety Stress Scale, Stress Coping Styles Scale were used as assessment tools. SPSS software program was used for data analysis. The data set is normally distributed and parametric tests were applied. Pearson correlation analysis was used for correlation analysis; Independent Sample t-test and One-way ANOVA were used for difference between groups. As a result, depression, anxiety and stress levels of university students living separately from their parents were higher than those living with their parents. University students who live apart from their parents use the helpless and the submissive styles to cope with stress. The depression, anxiety, stress levels and use of helpless and submissive coping styles of students who live in dormitory are higher than students who live with their parents. Students who live in a house without their parents did not differ in any subscales. A negative significant relationship was found between the students' depression, anxiety, stress levels and the self-confident and optimistic approach and a positive significant relation was found between students' depression, anxiety, stress levels and the helpless and the submissive approach. No significant relationship was found between students' depression, anxiety and stress levels and seeking social support. Depression, anxiety, stress levels and coping styles did not differ in terms of gender. The first-year students had higher levels of depression than third- and fourth-year students and had higher levels of anxiety and stress than third-year students. There was no significant difference between the students' class levels and their coping styles.