A continuous path planning and updating algorithm based on Voronoi diagrams
Voronoi diyagramına dayalı bir yörünge planlama ve güncelleme algoritması
  1. Tez No: 648687
  2. Yazar: MELİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Alan tarama işlemi robotik ve üretim alanlarında birçok uygulama için gereklidir. Çevreyi gözetlemek, ev temizliği, arama ve kurtarma operasyonları, parça işleme, teslim ve 3B arazi rekonstrüksiyonu buna örnek olarak verilebilir. Bu çalışmada, alan ve grafik tarama uygulamarında kullanılabilecek ve son derece esnek bir algoritma sunulmuştur. Farklı alanlarda birçok probleme uygulanabilir olmanın yanı sıra, algoritmanın diğer yaklaşımlardan üstün özellikleri bulunmaktadır. Örneğin, taramakta olduğu kenarı tekrar taramak yerine başka bir kenara devam etmektedir. Geliştirilen yöntem, düzenli ve düzensiz kafes yapılarını modellemek için rahatlıkla kullanılabilecek Voronoi hücrelerinden faydalanmaktadır. Öte yandan, yöntem yalnızca Voronoi grafikleriyle kısıtlı olmayıp herhangi bir bağlı grafiğe de uygulanabilir. Algoritma, yörünge planlama dışında, yörünge güncelleme özelliğine de sahiptir. 3B üretim gibi, onlarca katman boyunca yörünge planlamanın gerekli olacağı bir senaryoda, algoritma ilk katman için bir yörünge planı oluşturup devam eden katmanlar için bu yörüngeyi güncellemektedir, her katmanda yörüngeyi baştan planlamamaktadır. Testlerle de gösterildiği üzere, bu planlama mekanizması algoritmayı son derece verimli yapmaktadır. Yörünge planlama dışında, G-kodu dosyalarıyla aynı veriyi çok daha az bir depolama alanıyla saklayan bir yöntem sunulmuştur. Otomasyon ve robotik teknolojilerinin sayısız alanda kullanılmasıyla birlikte sunulan yöntemler birçok uygulama için kullanışlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coverage of an area is required for a large variety of robotics and manufacturing applications, such as environment monitoring, home cleaning, search and rescue operations, machining, delivery, additive manufacturing and even for 3D terrain reconstruction. In this work, we present a highly flexible algorithm that can be used for coverage and graph traversal. In addition to being applicable to diverse types of engineering problems, proposed method is advantageous to other algorithms, as it never turns around and traverses the edge it recently traversed. Although the method takes advantage of variable-sized Voronoi cells, by which regular, irregular and complex geometries can be easily composed, it is not limited to Voronoi diagrams and can be applied for any connected graph. Furthermore, path planning algorithm can update the path to deal with changes in the graph. In some applications, like 3D printing, path planning must be done for many instances. However, our algorithm calculates the path at the first layer, and performs only necessary changes at the subsequent layers, instead of calculating the whole path from scratch. This update mechanism makes the method very efficient as it is demonstrated with several test cases. In addition to the path planning algorithm, a G-code file encryption method is introduced, size of G-code files can be greatly reduced. As automation and robotics integrate into numerous areas everyday, proposed methods can be useful for many applications.