Şiddet mağdurları ile çalışan hemşireler için eğitim modeli önerisi
An educational model suggestion for nurses which working with violence victims
  1. Tez No: 648710
  2. Yazar: SENA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN MEHTAP BÜYÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, dünyada ve Türkiye'de hemşirelik ve adli hemşirelik eğitimi ve Türkiye'deki adli hemşirelik eğitimi ile ilgili bulguları inceleyerek, uluslararası modellerin yerel şartlar ve standartlar çerçevesinde, mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası eğitimine uygun şekilde modellenmesini amaçlamış olup; literatür araştırması şeklinde yapılmış bir derleme çalışmasıdır. Adli hemşirelik eğitimi, tüm dünyada hemşirelik eğitiminde gittikçe yaygın hale gelen ve üzerine oldukça konuşulan yenilikçi bir uzmanlık alanıdır. Adli hemşireliğin en büyük alt alanlarından biri olan şiddet konusu her hemşire için yüksek farkındalık gerektirmekle birlikte hemşireler, şiddet olguları ile sıklıkla karşılaştıkları ancak yeterli tespit ve müdahalede bulunamadıkları şiddet olguları için özel olarak yetiştirilmiş hemşireler gereklidir. Bu konuda eğitim almış hemşireler ile eğitim almamış hemşireler arasındaki en önemli farklar, mağdurun iyileşme düzeyindeki ilerlemenin belirtilmesi ve kovuşturmaların eğitimli hemşireler sayesinde artmış olmasıdır. Bu sebeple, dünyadaki en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olarak kabul edilen şiddet için anahtar konumda bulunan hemşirelere, mezuniyet öncesi ve sonrası şiddet mağdurları bakım hemşireliği eğitimi verilmeli, bu alana yönelik lisansüstü ve doktora programları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the nursing and forensic nursing education in the world and in Turkey, to examine the findings on the forensic nursing education in Turkey and in the light of this information undergraduate and postgraduate education is the creation of the model.This study is a review made in the form of literature research. Forensic nursing education is an innovative field of expertise that has become increasingly common in nursing education all over the world.Violence nursing, which is one of the biggest sub-areas of forensic nursing, is necessary for cases of violence that nurses frequently encounter in the field but that cannot sufficiently identify and intervene. The most important differences between trained nurses and uneducated nurses are the indication of the progress in the victim's recovery level and the prosecution has increased thanks to trained nurses. For this reason, nurses who are in the key position for violence, which is considered as one of the biggest public health problems in the world, should be trained for violence victims nursing care before and after graduation; and postgraduate and doctoral programs should be developed.