Experimental and numerical investigation of vortex formation at multiple horizontal intakes
Çoklu yatay su alma yapılarında vorteks oluşumunun deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 648711
  2. Yazar: TUĞÇE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ, PROF. DR. METE KÖKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Her ne kadar literatürde kritik batıklık derinliği için verilen denklemlerin çoğu simetrik tekil su alma yapıları için olsa da pratikteki yaklaşım akım koşulları çoğunlukla asimetriktir. Bu çalışmada, bir rezervuar-boru sisteminden oluşan su alma yapısında, asimetrik yaklaşımlı akım koşullarında vortekslerin oluşumu incelenmiştir. Bazı su alma uniteleri açıkken diğerlerinin kapalı olduğu şeklinde değişik senaryolar test edilmiştir. Boru çapı, su alma yapısı yan duvarları ara mesafesi ve akımın debisi gibi sistemin geometrik ve hidrolik şartları değiştirilerek bu durumların her birisi için yapılan deneylerde vortekslerin oluşacağı kritik batıklık derinlikleri tesbit edilmiştir. Tek, ikili ve üçlü su alma yapıları için boyutsuz kritik batıklığın değişimi ilgili boyutsuz parametreler ile sunulmuştur ve ampirik denklemler elde edilmiştir. Deney sonuçları birbirleri ile ve sunulan literatürdeki denklemler ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ve numerik olarak yapılan çalışmada üç boyutlu sayısal modelleme için FLOW-3D kullanılmıştır. Deney sonuçları ile numerik hesaplamanın karşılaştırması yapılmıştır. Numerik olarak hava girişinin ve serbest yüzey dinamiklerini yakalamanın kolay olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although most of the equations given in the literature for critical submergence are for symmetrical single intakes; in practice approach flow conditions are not mainly symmetrical. In this study, formation of the vortices in asymmetrical approach flow conditions was investigated for a multiple water intake structure composed of a reservoir and several pipe systems. Different scenarios were tested when some of the intake units were in operation whereas some others were not. The geometrical and hydraulic conditions of the system such as the distance between the sidewalls of the intake and the flow discharge were altered and the critical submergence required for the formation of the vortex for each test is determined. The variation of dimensionless critical submergence with related dimensionless parameters is presented and empirical equations were derived for single, double and triple intake structures. The results of the experiments were compared with each other and with those presented in the literature. This investigation has done both experimentally and numerically where software namely FLOW-3D was used in the three dimensional numerical simulations. Numerical and experimental results were compared. It was shown that it is not easy to capture air entrainment and free surface dynamics by numerically.