Acil servise dismenore ile başvuran hastalarda ağrı tedavisinde intravenöz parasetamol, deksketoprofen trometamol ve ibuprofen etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intravenous paracetamol, dexketoprofen trometamol and ibuprofen in the treatment of pain in patients presenting with dysmenorrhea to the emergency department
  1. Tez No: 648725
  2. Yazar: SEÇKİN ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı primer dismenore tedavisinde parenteral tek doz parasetamol, deksketoprofen trometamol ve ibuprofenin analjezik etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma 2018 Nisan ile 2019 Nisan tarihleri arasında üçüncü basamak üniversite hastanesinde randomize, çift kör olarak tasarlandı. Dismenoresi olan hastalar parasetamol, deksketoprofen trometamol ve ibuprofen gruplarına randomize edildi. 100 mm'lik vizüel analog skala (VAS), numerik skala (NSR), ek semptomlar kaydedildi. 300 hasta çalışmayı tamamladı. Bu hastaların 100'ü (%33,3) parasetamol, 100'ü (%33,3) deksketoprofen trometamol ve 100'ü (%33,3) ibuprofen grubuna dahil edildi. Hastaların %91'i 18-25 yaş aralığında idi. VAS skorlarındaki ortalama düşüş parasetamolde 5,78±2,36 cm, deksketoprofen trometamolde 5,87±2,22 cm ve ibuprofende 6,36±1,83 olarak ölçüldü. Tüm tedaviler arasında ağrı azalması etkinliği tekrarlayan ANOVA testi ile karşılaştırıldı (p=0,023). Kurtarıcı tedaviye parasetamol grubunda 15, deksketoprofen trometamol grubunda 9 ve ibuprofen grubunda 5 kişide ihtiyaç oldu (p=0,055). Gruplar arasında kurtarıcı tedaviler açısından anlamlı fark görülmedi. Çalışmamızın sonucunda, primer dismenore tedavisinde parenteral tek doz uygulanan 1000 mg parasetamol, 50 mg deksketoprofen trometamol ve 400 mg ibuprofen analjezik etkinliği arasında fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the analgesic efficacy of parenteral single dose paracetamol, dexketoprofen trometamol and ibuprofen in the treatment of primary dysmenorrhea. This double-blind, randomized, study was conducted in the emergency department of an univercity tertiary-care hospital from April 2018 to April 2019. Patients with dysmenorrhea were randomized to paracetamol, dexketoprofen trometamol and ibuprofen groups. 100 mm visual analog scale (VAS), numerical scale (NSR) and additional symptoms were recorded. 300 patients completed the study. 100 (33.3%) of these patients were included in the paracetamol group, 100 (33.3%) of dexketoprofen trometamol and 100 (33.3%) of the patients were included in the ibuprofen group. 91% of the patients were between 18-25 years of age. The mean decrease in VAS scores was 5.78 ± 2.36 cm in paracetamol, 5.87 ± 2.22 cm in dexketoprofen trometamol, and 6.36 ± 1.83 in ibuprofen. Among all treatments, the effectiveness of pain reduction was compared with the repeated ANOVA test (p=0.023). Rescuer treatment was needed in 15 patients in the paracetamol group, 9 patients in the dexketoprofen trometamol group, and 5 patients in the ibuprofen group (p=0.055). There was no significant difference between the groups in terms of salvage treatments. As a result of this study, 1000 mg paracetamol, 50 mg dexketoprofen trometamol and 400 mg ibuprofen analgesic efficacy were observed in the treatment of primary dysmenorrhea.